| anonim_4396 a întrebat:

Heey TPU happy
La mine la scoala sunt camere de filmat in clase si pe holuri, iar toate filmarile sunt intregistrate pe 3 monitoare ( in patratele micute) in camera directoarei. Acum intrebarea: este posibil sa intru cumva pe ip-ul camerelor sau pe ip-ul camerei din clasa mea si sa pot vedea de acasa tot ce se intampla in clasa? sau daca este posibil prin vreun fel big grin. Funda happy

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil este un circuit inchis si nu ai acces in exterior la el.

| al3xander a răspuns:

Fii sigur ca acele camere sunt protejate cu parole pe care le stiu doar cei din scoala. desigur ca poti intra daca ai datele (ip-ul. port-ul si parolele)

| 26Geo a răspuns:

Intrebarea mea este, de ce vrei sa faci asta? Stii ca daca o sa fii prins(si o sa fii) o sa ai necazuri?

| Awesoman a răspuns:

Nu este o idee prea buna. Depinde si de sistem, daca ai un telefon cu sistem de operare android, ii poti trimite un virus, care sparge toate parolele.

| Skc a răspuns:

Nu deoarece camera nu necesita internet si prin urmare nu are.

| Madalin4xxxxxMadalin4 a răspuns:

Da! E posibil dar trebuie sa ai un telefon cu sistem de operare Android

| Madalin4xxxxxMadalin4 a răspuns:

Pai pe Android market adica Google Play este un program care vezi tot ce inregistreaza camerele. Trebuie sa stii ip-ul scolii si portul! Daca imi aduc aminte numele programului til spun! Atentie! Asta e hack! Nu te juca cu el!

| AllMightyGod a răspuns:

In primul rand nu stii daca sunt camere cu IP.majoritatea scolilor au camere in circuit inchis cu inregistrare pe DVR.
Pentru a accesa un DVR trebuie sa il ai si cuplat fizic la net. Daca ai acces la internetul scolii, poti da un Start-> Cmd (Enter) si in ferestra scrie Ipconfig (enter). vezi ce IP ai pe calculator (clasa de IP) si Gateway. Si acum e partea frumoasa.iti trebuie un program de ping care sa iti dea lista cu IP-urile active din clasa ta (de ex. daca ai 192.168.1.18, cauti clasa 192.168.1.xxx).unul din ele e DVRul (daca e conectat la net, ma repet).
Mai poti incerca cu un laptop, cuplandu-l la reteaua din clasa (daca e cu fir), si apoi click pe Network Places; sa ai dezactivat Firewall-ul, si vezi cam tot ce e in acea retea neprotejat.
Bafta