| xxbytzuxx a întrebat:

Hei. Am cumparat un aparat de aer conditionat de la Yamatsu. Cand il dau sa incalzeasca camera,functioneaza o vreme,dupa care se opreste automat,deoarece ajunge la o anumita temperatura,ceea ce e normal. Dar cand reporneste,in lco sa incalzeasca si sa imi arate gradele, imi apare doar un P4 in mijloc si nu mai face nimic. Am incercat sa il dau pe racire sa vad daca merge, dar motorul nu porneste si acel P4 nu dispare. L-am tras din priza,si asa am putut sa il dau pe racire. Daca il dau pe incalzire face din nou aceeasi chestie, si trebuie sa il trag iar din priza. Ce poate sa aiba si ce inseamna P4? Am rasfoit manualul de utilizari dar nu m-a ajutat cu nimic

1 răspuns:
| DrGeorge a răspuns:

Salut,

Eroarea P4 nu este o eroare valida pentru un AC de la Yamatsu. E4 in schimb indica o eroare la bobina/senzorul de interior. Este posibil sa fie gresit codul de eroare afisat. Din ce ai zis tu reiese ca este ceva nu este in regula cu senzorul de interior.

PS: Verifica si filtrele