| Andreea930 a întrebat:

Hei. Am o tastatură la calculatorul PHILIPS esperanza se numește când scriu, scrie doar cuvinte normale a, t, s, i. Ca orice altă tastatură! Doar eu vreau să scrie și cu â din a și t din ț. Pe ce buton trebuie să țin apăsat? Cum fac? La laptop packard bell știam înainte cum să fac, acum numai știu. Fundă celui mai bun răspuns!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai spus ce Windows ai! Intotdeauna exista undeva setarea schimbarii tastaturii si o treci din romana in US sau US International. Daca spui ce Windows ai poate gasesc undeva explicatii scrise cu poze sau videoclip si te ajuta mai bine.

| Andreea930 explică (pentru Salontanul):

Windows 7 am. Fără setare nu merge să dau de pe un buton?

| Salontanul a răspuns (pentru Andreea930):

Depinde. Daca sunt instalate ambele tastaturi se poate de jos, din dreapta. Uita-te pe aici: http://bit.ly/2X6swlF

Bula
| Bula a răspuns:

Daca doresti sa scrii si diacritice, atunci trebuie instalata si configurarea de tastatura cu literele din limba romana.
La setarile calculatorului (My Computer) - Tastatura (Keyboard) poti alege distribuirea de taste pe care o doresti si s-o adaugi la lista distributiilor disponibile (care va aparea in Taskbar).
Una din distributiile (pentru limba dorita) se va desemna ca implicita si va aparea automat la fiecare pornire si fiecare program (preferabil sa fie limba engleza).
In programele unde vrei sa folosesti litere romanesti (diacritice), vei putea alege tastatura romana, dand click pe iconita tastaturilor din Taskbar.

Atentie!
1. La tastatura romaneasca se schimba aproape jumatate (!) din functiile tastelor!
Intra in functiune si tasta AltGr (Alt german) din dreapta tastei spatiu. Apasand SI aceasta tasta impreuna cu tastele /grupuri de taste, vor aparea diferite alte semne noi (fata de tastatura de baza).
Va trebui sa incerci si sa inveti pozitia fiecarui caracter /litera.

2. Ai mare grija, sa NU folosesti diacritice in numele fisierelor /folderelor /link-urilor de internet, altfel risti sa devina inutilizabile (de "negasit"), iar sistemul de fisiere (si intregul calculator) sa se dea peste cap!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai, poti da din setari

| Lazar_Ana_Maria_1981 a răspuns:

Trebuie instalata tastatura cu diacritice in limba romana, si apoi la my computer setari -tastatura in romana.