| anonim_4396 a întrebat:

Hei, am venit și eu cu o problemă cu routerul de acasă.
Telefonul nu mi se conectează la internet, nici tableta sau telefoanele părinților (toate android) în schimb, laptopul se conectează și funcționează fără probleme. Are cineva idee care ar putea fi cauza, sau cum poate fi reparat?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Restarteaza routerul!

5 răspunsuri:
| mont a răspuns:

E router real sau un calculator folosit drept router in mod ad-hoc? In aria de acoperire sunt device-urile? Nu vede deloc reteaua sau doar nu se conecteaza? Incearca sa il pui in modul b/g/n mixed.

| HeadUpAndSmile a răspuns (pentru mont):

Este un router tp-link, nu mai știu ce număr. Toate dispozitivele sunt în aria de acoperire și găsesc rețeaua, doar că atunci când încerc să mă conectez scrie constant obtaining ip adress și eventual, după 5-10 minute apare "Authenticating..." sau "Avoided poor internet connection" deși la detalii scrie signal: excellent.

| mont a răspuns (pentru HeadUpAndSmile):

Verifica sa fie activat dhcp-ul pe router si sa nu existe restrictii de mac.

| HeadUpAndSmile a răspuns (pentru mont):

Nu este un router nou instalat, până ieri funcționa cu orice dispozititv.

| mont a răspuns (pentru HeadUpAndSmile):

Posibil sa fi intrat cineva in interfata de administrare si sa fi introdus restrictii. Daca nu, dai o resetare la setarile din fabrica si refa de la 0 setarile.