| georgel09 a întrebat:

Hei as dori sa ma lamuriti cu ceva procesoarele care au socket 1155 sunt compatibile cu orice placa de baza cu cpu socket 1155 sau cum? si treaba cu chipseturile cum ii?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Treaba cu socket-urile este cum ai zis.
Iar treaba cu chipset-urile reprezinta niste cipuri de pe microprocesor: fie placa de baza, fie placa video, fie telefon mobil...

| SasNetRomania a răspuns:

Da. procesorul socket 1155 este compatibil daca si numai daca are socket 1155.
apropo e socket cam vechi, ultimul la Intel este 1150.

| georgel09 explică:

Si la placile de baza pentru generatia a 4 tot asa este?

| georgel09 explică:

Ce placi de baza is cele mai bune pentru un i5 3470 sau 4570?