| anonim_4396 a întrebat:

Hei, astazi am deschis calculatorul vechi pentru niste poze si ideea este ca imi apare mesajul acesta pe ecran "Reboot and select proper boot device". Ce trebuie sa fac pentru a reusi sa intru pe calculator?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Verifici dacă în BIOS îți este citită unitatea de stocare.

Dacă apare în BIOS, atunci unitatea de stocare este coruptă, cauzele pot fi diverse. Cele mai frecvente sunt coruperea tabelelor partitiei, și se poate recupera eficient cu ajutorul unui rack pentru harddisk sau direct cu ajutorul GPARTED. Îl pui pe un stick, îl bootezi, fixezi partiția și iei ce îți trebuie de pe ea. Te uiți pe Youtube să vezi cum funcționează.

Un rack pentru hdd nu costă mai mult decât reparația în sine. Îl conectezi prin USB 3.0 și poți să-ți colectezi toate fișierele de pe el, fiind citit exact ca orice alt dispozitiv media (stick USB).

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Problema la harddisk cel mai probabil.
Fa ce a zis theacaciastrain că zice bine.

| flixbuster a răspuns:

Pare ca nu mai ai OS. Acum ca s-a dus OS-ul sau si storage-ul... numai din fata PC-ului cu un Live Linux poti afla...

| JicaContra a răspuns:

Eroarea inseamna ca hdd/ssd nu mai e vazut de bios DELOC
daca nu te pricepi, atunci in afara de service, nu prea ai nici o solutie