| Amelia94 a întrebat:

De ce cand deschid calculatorul imi apare mesajul Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key.? Calculatorul este adus de la reparat dar nu inteleg de ce imi da mesajul asta. Ce trebuie sa ii fac, sa ii instalez driverele si windowsul? Va rog ajutati-ma sunt paralela cu calculatoarele. Dau funda celui mai util raspuns!

Răspuns Câştigător
| 0nlyMe a răspuns:

Intra in bios si vezi daca iti detecteaza HDD, daca nu e deschide unitatea si vezi cum sunt conectate cablurile la HDD(daca sunt conectate), daca nu sunt conectate, conecteaza-le tu. Scoate tot ce ai bagat in usb(telefon, HDD extern, stick) se poate sa aiba fisier boot.ini si sa intre in conflict cu HDD-ul. Daca iti detecteaza HDD-ul si nu ai nimic in usb incearca sa muti jumper-ul de la HDD sa fie master(in caz ca e pe acelasi cablu cu un CD-rom sau alt HDD, daca e singur pe cablu scoate jumper-ul si lasa-l asa). Schimba din bios ordinea de boot-are pe 1 sa fie HDD(nu stiu daca are rost, dar poti sa incerci). Ai mai putea sa te duci cu HDD-ul la un prieten si vezi daca e functional. App ai mai putea sa incerci sa-l bagi in alte mufe. Daca nu merge nimic din astea nu stiu ce ar putea avea, si daca il rezolvi altfel as fi incantat daca mi-ai spune. big grin

| Amelia94 explică (pentru 0nlyMe):

@onlyMe iti dai seama ca nu am inteles mai nimic, laughing habar n-am cum vin cablurile si ale cui eu am deschis unitatea si am vazut ca toate sunt conectate..atat am priceputhee hee

| 0nlyMe a răspuns (pentru Amelia94):

Roaga pe cineva care se pricepe putin, ca nu stiu cum sa explic altfel... Asa mi s-a parut cel mai simplu.

| Amelia94 explică (pentru 0nlyMe):

Gata i-am dat de cam in sfarsit big grin noroc cu ideea pe care mi-ai dat-o de a il desface, doar am impins cablurile cel mai sigur erau deranjate de cand l-am transportathappy Mersi mult!

| Amelia94 explică (pentru Amelia94):

Cap*

| 0nlyMe a răspuns (pentru Amelia94):

Cu placere. Ma bucur ca am fost de ajutor.

7 răspunsuri:
| 1Mihai1 a răspuns:

Ţi-e stricat windowsul.

| Iuli4you a răspuns:

Deci...
1)In cazul in care nu are windows bineinteles ca trebuie instalat(desi nu cred ca ar fi din aceasta cauza).
2)Depinde ce placa de baza ai:In caz ca este cumparata direct din magazin (adica noua) dupa anul 2008 ar trebui sa iti apara in coltul din dreapta sus al monitorului(imediat cum pornesti calculatorul) urmatorul:"F12 to reach the boot menu"(ceva in genul acesta).In acest caz tu va trebui sa apesi F12 si vei gasi urmatoarel:"-CD-rom/SATA"
"-HDD drive
"SATA/CD-rom
Aici tu va trebui sa setezi ca prima optiune sa fie "HDD drive"
3)Daca placa ta de baza este mai veche de anul 2008, imediat dupa ce i-ai dat ON PC-ului trebuie sa apesi tasta "Delete" si sa faci pasii de la 2 din BIOS(acel desktop albastru care iti va aparea dupa tastarea butonului "Delete").
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Baftawinking