| Alynamarga12 a întrebat:

Hei buna... Am un J3 si nu imi mai ia nici un fel de cartelă cat am stat in România mers nu am avut probleme cu el cand am ajuns in Germania nu mai imi primea cartelele....imi arată ca am semnal dar cand incerc sa sun nu imi merge, dau fundăfundă

1 răspuns:
| crazypop a răspuns:

Buna, probabil poate nu este neverlocked si este codat pe o retea din Romania (Orange, Vodafone, telekom), iar cand ai ajuns in Germania e firesc sa nu iti mearga.
Iar daca este neverlocked si esti sigur ca l-ai folosit in toate retelele sau doar in doua si ti-a mers, poate sa fie de la antena care ii da semnalul, slotul de sim sau din soft.
Poti incerca sa ii dai o resetare din fabrica sa vezi daca iti merge, apoi sa ii pui un alt soft mai nou sau ultimele 2 variante sa mergi la service sa vezi daca e slotul sau antena poate nu e asezata bine.
Multa bafta!