| JusTPauL a întrebat:

Mi-am luat o cartela noua in alta tara iar telefonul este luat din Romania si nu stiu de ce nu am semnal si cand dau sa caute o retea la care sa se conecteze nu gaseste decat o retea care nu e pentru acea cartela.
Am mai incercat si alte cartele din alte retele si tot nu mergea.
Doar una a mers care era cartela cu abonament.
Stiti de ce nu gaseste semnalul? Sa nu fie compatibil telefonul cu cartelele din alta tara?

2 răspunsuri:
| Bogdan_Dragomir_1993 a răspuns:

Trebuie sa il decodezi. ori ce telefon fabricat in Romania este blocat nu poti folosi alta cartela pana nu il decodezi

| JusTPauL explică (pentru Bogdan_Dragomir_1993):

Nu-i adevarat, cartela trebuia activata.
Mai nou trebuie sa suni la ei si sa-ti activeze cartela.