| Maria17_1930 a întrebat:

Hei! Cum se numesc efectele alea in care daca ii fac poza unui obiect acesta se vede normal iar ce este in spatele lui nu este asa de clar?
CA in aceste imagini : http://www.zgubilitic.ro/......arie-2011/

Cum pot activa aceste efecte la aparatul Sony Cyber-Shot DSC-S5000?

3 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Acela este un efect optic, specific obiectivelor pentru aparatele de tip reflex si a senzorilor de dimensiuni mari si din pacate pe aparatul tau nu se poate face atat de evident.

Acest efect, dar mult mai slab il poti obtine prin departare de subiect si sa de duci la un zoom optic ceva mai mare. Mare grija sa tii aparatul ferm pentru ca orice vibratie se observa...

| introduaicinumele a răspuns:

Poi alea nu-s efecte, aparatul pur si simplu focalizeaza obiectul mai din fata ca sa se vada clar iar ce este in spate este defocalizat, sa vezi ca si tu vezi la fel obiectele, pune un pahar pe masa si uitate atent de aproape la el si o sa vezi in spate totul neclar.

| soul2soull a răspuns:

Blur sau backblur