| anonim_4396 a întrebat:

Hei, hei tuturor! Mi-am downloadat programul de filmat cu webul Debut Video Capture si am vazut ca filmeaza fara sonor. Asa e programul fara sonor sau este ceva de la setari?

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

Options -> la "Devices", sub "Audio" trebuie sa fie cel putin una selectata din astea 3:

- microphone -> asta il selectezi pentru a capta sonor de la un microfon
- speaker -> asta il selectezi ca sa captezi sunetul produs de alte aplicatii de pe PC-ul tau
- mouse clicked -> asta il selectezi ca sa inregistrezi sunetul cand dai click de pe mouse

Si inca ceva, daca ai XP, faci si asta:

- Start -> Control Panel -> Sound and Audio Devices -> click pe Advanced -> Options -> Properties -> aici selectezi placa ta audio principala (gen Realtek audio input) -> selecteaza adjust volume for recording -> selecteaza Stereo Mix -> OK -> in panoul care ti se va deschide ai grija ca butonul de mute pentru optiunea "stereo mix" sa NU fie bifat

Si daca ai Windows 7 / VISTA:

- Start -> Control Panel -> Hardware and Sound -> Sound -> tabul Recording -> click dreapta pe backgroundul tabului si selecteaza Show Disabled Devices -> cauta Wave Out Mix (mai poate fi si sub numele de "Stereo Mix" sau "Record What you hear") -> click dreapta pe el si apasa Enabled.

| anonim_4396 explică (pentru miTzuliK93):

Am dat click pe background si am selectat Show Disabled Devices, insa nu-mi aparea nimic decat cele care erau deja Enabled, adica Microphone Ready si Microphone Default Device.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm... cred ca placa audio. Lasa-le asa cum sunt, si incearca sa inregistrezi. Nu stiu de ce nu ti-ar fi aparut.