| Zazon1243 a întrebat:

Hei,in timp ce mergeam pe strada un om a aruncat un laptop pe geamul unei masini.L-am luat, l-am adus acasa dar vedeam ca nu se deschide la dus la reparatii sa vad ce are si el mi-a zis ca e spart display-ul si hard diskul e dus.Dar l-am desfacut eu acasa si am gasit 2 placute ram, una de 2gb si una de 4 gb.Cum as putea sa imi dau seama daca sunt stricate caci nu vreau sa le bag in laptopul meu ca e nou si poate se strica..Nu pot vedea cumva asa din cum arata? Caci vreau sa le vand pe olx si nu vreau sa dau teapa

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu toate memoriile se potrivesc fizic in orice laptop.
Memoriile RAM au pe placute niste crestaturi de ghidaj, prin pozitia carora se deosebesc.
Daca crestatura se potriveste, atunci se poate incerca. Nu se va strica nimic.
Daca marimea memoriei RAM se mareste cu capacitatea pe care l-ai bagat, atunci inseamna ca functioneaza.
Mai poate urma o testare riguroasa de memorie, prin care sa fie verificata integritatea functionala aplacutelor RAM folosite. Se poate folosi programul "Memtest" sau altul similar, care verifica o varietate mare de combinatii binare scrise si citite, dar asemenea programe pot dura chiar si 1-2 ore, in functie de viteza sistemului si marimea memoriei RAM.

9 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Cam sf povestea ta happy. Placutele trebuie analizate de un expert it, probabil sa se uite prin microscop la lipituri, componente dar cred ca trebuie bagate intr-un laptop ca sa iti dai seama daca functioneaza sau nu.

| Zazon1243 explică (pentru DenisIonut01):

Si daca placutele nu sunt bune exista posibilitatea ca laptopul sa se strice? A si povestea nu e sf (traim in Romania laughing

| DenisIonut01 a răspuns (pentru Zazon1243):

Pai poate or fi suferit un soc, nu stiu ce sa zic, poate face ceva scurt, ma gandesc...

| Bula a răspuns (pentru DenisIonut01):

De la soc mecanic nu fac scurtcircuit memoriile RAM.

| DenisIonut01 a răspuns (pentru Bula):

Ma gandeam ca daca so fi dezlipit ceva sa faca scurt :/

| Bula a răspuns (pentru DenisIonut01):

Poti incerca linistit, daca se potrivesc fizic. Doar sa fie bine asezate in soclu!

| sierra1 a răspuns:

"Cum as putea sa imi dau seama daca sunt stricate"

fără experți și microscoape: le bagi intr-un alt laptop și constatți starea lor, mai simplu nu se poate

| P3d1a a răspuns:

Nu, nu poti sa vezi daca merg sau nu fara sa le bagi in laptop. Daca laptopul tau nu se deschide si nu ai un PC, nu ai ce sa faci sa vezi daca sunt bune sau nu.

| Non9 a răspuns:

Sigur l-a aruncat pe geamul masinii? Dubios. Poate il ai din alta parte.