| Zazon1243 a întrebat:

Hei TPU, acum ceva timp am gasit un laptop pe strada. Avea procesorul stricat si ecranul spart asa ca l-am desfacut acasa sa vad daca are ceva bun.Am gasit in el 2 placute ram: una de 4 gb si una de 2 gb.Am introdus placuta de 4 gb in laptop dar cand am intrat in setari scria 4gb(2.62 usable). Asta ce inseamna? Eu voiam sa o vand pe olx si voiam sa ma asigur ca e buna ca sa o pot vinde.Asta inseamna ca a fost folosita si nu o pot vinde sau e de la laptopul meu?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sincer nu am inteles prea multe, laptopul avea cpu, ecranul stricat dar tu l-ai aprins intr-un final si iti scria asta, sau ai bagat ram aia in alt laptop, memoria ram se strica greu sa spun asa, desi eu nu as vinde ceea ce gasesc pe strada

| Zazon1243 explică (pentru RAY):

Am introdus memoria ram in alt laptop dar cu ce ar putea fi stricat daca merge...Doar ma intrebam de ce scrie 2.62 gb usable p.s. esti mereu activ happy

| RAY a răspuns (pentru Zazon1243):

Pentru ca pe 32/86 de b spun si eu

| ziftode a răspuns:

"procesorul stricat"... SA MORI TU?!?
NU am mai vazut un procesor stricat de pe vremea Socket A, cand procesorul avea pini (care se puteau indoii sau rupe) si placa de baza uneori lasa supra-tensiune in procesor

iar 2.62 usable inseamna ca ramul merge binemercic, dar tu ai un windows incapabil sa "vada" 4G ram, adica ai windows pe 32bitz (x86), eventual cu o placa video INTEGRATA, care nu are ram propriu asa ca mananca ram din sistem
deci
"placuta" (diminutivele astea ma fac sa ma gandesc la small peniz) merge binemercic, si poti sa o vinzi pe OLX

morala, U LUCK DOG, SA GASESTI UN LAPTOP DE STRADA
si apoi sa nu stii ce sa faci cu el tongue

| NLS a răspuns (pentru ziftode):

Mizez pe video integrat (mai exact, cam 1473 MB sunt rezervati pentu video), pentru ca daca dai o cautare pe Gogu, observi aceeasi problema, si oamenii zic ca au Windows 10 x64.

si in plus, zice ca avea 6 GB RAM in laptopul ala. Cine-i tampitul care pune x86 pe 6GB RAM?

Bonus, Windows 7 si urmatoarele vad memoria in felul urmator (prima valoare pentru x86, a doua pentru x64),
iar XP vedea 3, 25GB in total, (si 2GB per proces):

Windows 7 Ultimate 4 GB 192 GB
Windows 7 Enterprise 4 GB 192 GB
Windows 7 Professional 4 GB 192 GB
Windows 7 Home Premium 4 GB 16 GB
Windows 7 Home Basic 4 GB 8 GB
Windows 7 Starter 2 GB N/A

Windows 8 Enterprise 4 GB 512 GB
Windows 8 Professional 4 GB 512 GB
Windows 8 4 GB 128 GB

Windows 10 Enterprise 4 GB 6 TB
Windows 10 Education 4 GB 2 TB
Windows 10 Pro for Workstations 4 GB 6 TB
Windows 10 Pro 4 GB 2 TB
Windows 10 Home 4 GB 128 GB

| ziftode a răspuns (pentru NLS):

99% ca nu e rezervat atat ram pentru video INTEGRAT
in general se rezerva vreo 128M, maxim 256M
mai mult e folosit doar in jocuri, si numai in jocuri de nivel foarte inalt
deci, intra in bios si vezi acolo
insa, chiar daca ai win x64 si vezi numai atat ram, atunci e posibil sa fie placa de baza, cu toate ca procesorul suporta x64, e posibil ca placa de baza sa aiba limita hardware, pur si simplu, la momentul respectiv, cand a fost fabricata, x64 era departe, departe, asa ca au cumparat procesorul (ca numai Intel si AMD produc procesoare, producatorii de laptop-uri le iau de la ei), iar in placa de baza au facut ce au vrut ei, ca la momentul respectiv nimeni nu s-ar fi putut prinde, chiar am vazut laptop 18" SONY, cu core 2 duo LA INCEPUT (erau printre primele cu procesorul ala) erau EXTREM DE SCUMPE (Sony, mari, procesor de abia aparut, si o groaza de brizbriz-uri prin ele, tunner tv, telecomanda, placa video dedicata, etc.) si care NU suportau mai mult de 2G de ram, cu toate ca procesorul suporta BINEMERCIC x64
asa ca, poate postezi si modelul de laptop tongue

| Zazon1243 explică (pentru ziftode):

Eu am pus placuta pe un laptop care ii mai vechi deoarece ma gandeam ca daca placuta e stricata sa nu strice laptopul nou.Si da laptopul e din 2011 e un Asus cu 2gb ram si 1.1 ghz laughing ultima rabla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placuta e de 4 gb, sistemul ia din memoria ram sa ruleze, cum ar fi windows-ul tau.

| Ensiferum a răspuns:

Ai windows pe 32 de biti si nu iti recunoaste toti ramii. Daca bagi windows pe 64 biti o sa iți afișeze toti ramii. Daca s-a apri s laptopul, i-a recunoscut si nu a dat blue screen sau ceva beep-uri sonore poti sa ii vinzi sau sa-i folosesti linistit.

| CodreanuC a răspuns:

In ce zona ai gasit si cand, un coleg si-a uitat latopul in geanta intr-un tren?
Si raspunsul la intrebare, e de la windows, si probabil sunt placute mai slabe de ai vazut tocmai 2.62 usable

| Zazon1243 explică (pentru CodreanuC):

Nu ca sincer sa spun cineva l-a aruncat dintr-o masina in timpul mersului si de aia era spart display-ul

| Marymary05 a răspuns:

Pentru ca windowsul este instalat pe x86 bits si trebuie sa fie pe x64 ca sa iti recunoasca toata memoria ram

| Zazon1243 explică (pentru Marymary05):

Si daca o vand cuiva pe olx ar trebui sa ii spun detaliul acesta sau ce ar trebui sa scriu in anunt? Iti dau o poza cu placuta daca vrei.

| Marymary05 a răspuns (pentru Zazon1243):

Nu trebuie sa spui detaliul asta. placuta e de 4 gb si punct. Cu cat o vinzi ca sunt interesat?laughing))

| Zazon1243 explică (pentru Marymary05):

Tu ce preti oferi?(sper ca nu e o gluma)