| SweetbutPsychoGirl a întrebat:

Hei. Laptopul meu se inchide singur.
Bateria nu se mai incarca deloc si il tin doar in priza. L-am desfacut, curatat tot. Am crezut poate ca e din cauza prafului. Dar degeaba. Se aprinde. Dupa 2-3 minute se face ecranul albastru si scrie "Locking". Apoi se inchide.
Ce ar putea avea? Bateria oricum e dusa. Si il tin pe direct. Dar de ce s-ar inchide daca e bagat in priza?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Probabil si incarcatorul care iata are rol de alimentare si nu numai este pe duca, sfatul meu sa mergi cu laptopul la un service IT si sa iti faca teste, s-ar putea sa ai nevoie doar de o baterie sau de baterie si incarcator nou, daca una e uzata si cealalta merge aiurea, dar cum ai zis ca bateria e uzata ma duce cu gandul si la incarcator, ca si astea se mai strica, logic.
As recomanda totusi o baterie originala e mai scumpa dar sunt mai calitative decat prostiile de aftermarket-unele pot fi bune altele nu, ma refer ca si calitate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De citi ani il ai? Posibil sa fie dusa placa de baza.

| JicaContra a răspuns:

Scoate bateria, vezi daca iti mai face problema asta
uneori o baterie dusa inchide laptop-ul

| SweetbutPsychoGirl explică (pentru JicaContra):

Am incercat sa-l las pe "direct"...adica doar pe curent fara baterie.dar nu functioneaza deloc.

| JicaContra a răspuns (pentru SweetbutPsychoGirl):

De chestia asta nu am mai auzit, incearca din nou, TREBUIE sa mearga

daca, chiar nu merge, atunci s-ar putea sa ai o alta problema in laptop pe care bateria o pacaleste sa mearga, asa ca in afara de service, sau o baterie noua (care e cu risc, s-ar putea sa nu rezolve problema) nu ai nici o solutie

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SweetbutPsychoGirl):

Daca nici cu bateria scoasă si folosit numai in priză nu merge, atunci nu bateria este cauza, ci laptopul, poate fi hard diskul, sau memoriile, trebuie dus in servis si acolo ei vor depista cauza si il vor repara.