| Fanu23 a întrebat:

Hei TPU,am o problema foarte enervanta cu pc-ul si nu stiu cum sa o rezolv,deci in primul rand dupa ce mi-am pus windows-ul am instalt programele care le aveam dinainte sa pun windows-ul,cum ar fi skype,gta,steam... etc si dupa ce le-am instalat a doua zii imi merge foarte greu pc-ul si ii dau un restart,dar cand se deschide imi apare start up repair,si in fiecare zii pun windows-ul si m-am saturat, precizez ca am facut faza cu cd sau stick-u repair automaticaly si spunea ca nu poate sa il repare si tot trebuie sa pune windows-ul, cine ma poate ajuta ii dau funda si ii raman dator

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Mai bine ti-ai pune un antivirus serios!
"zii" se scrie zi! A dracu ea limba romana...

| Fanu23 explică (pentru K0sti):

O.o nu te inteleg, am spus cand instalez windows-ul ce dracu, are virusi dekstop-ul?

| lpavel a răspuns:

Asta de intampla cand ceva este stricat sau nu e compatibil...
Reinstaleaza windows din nou si nu mai conecta nici un cablu la pc in afara de mouse si tastatura apoi instaleaza prima data numai programele in care ai incredere 100%, ramai asa 3- 4 zile daca e OK, Zi de zi mai instalezi cate 1 program pana iti dai seama care e cu probleme sau poate ai probleme cu pc-ul, atunci instaleaza numai windows si cateva drivere care crezi tu ca-ti trebuiesc cateva zile, atunci vei vedea daca mai apare problema... Bafta!

| gelu1970 a răspuns:

Trebuie sa instalezi windows, si presupun ca ai unul bun, nemodificat. apoi il activezi, si ii faci update la zi. pana cand nu isi instaleaza toate actualizarile nu te grabi sa instalezi programe si jocuri.
cand termina update si iti spune ca e la zi, instaleaza driverele.
dupa drivere, complemente si programe necesare cum sunt: Adobe reader, Adobe flash player, Adobe air, Adobe shockwave player, java, etc.
acum, dupa toate astea incepe cu jocurile si restul programelor ce le ai.
cand formatezi trebuie sa ai rabdare si sa respecti anumite reguli
bafta.

| Fanu23 explică (pentru gelu1970):

Hmm,o sa incer cum mi-ati zis, la care merge dau funda

| gelu1970 a răspuns:

De asemenea, trebuie sa ii faci optimizarile necesare. sa dezactivezi servicii inecesare de windows, sa opresti startarea programelor ce se deschid in acelasi timp cu windows, etc.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Inainte de instalare: scoate placa video, memoriile si bateria de la bios timp de 15 min. (computerul sa nu fie conectat la retea/internet). Poti face un Hirens Boot Cd pentru a formata hardul/ssd-ul (inainte de a instala sistemul de operare), la formatare modifica putin partitiile (sa nu ramana cum erau), formatezi etc. Dupa ce ai terminat de formatat poti instala sistemul de operare. Dupa ce ai instalat sistemul de operare trebuie sa instalezi un antivirus ( suita de securitate, ce folosesti tu de obicei, iti recomand eset), inainte sa intri pe internet. Se recomanda utilizarea unei parole pentru admin (contul de administrator). Ai grija la update-uri!