| Gaby405 a întrebat:

Am și eu o întrebare, pentru acest laptop Asus X555LD este compatibil acest procesor : Intel I5 3340M (SR0XA)?
Fundă!

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

NU... cel putin 99% ca nu
1. e o generatie mai veche (laptop-ul are generatia 4, proc-ul ala e generatia 3)
2. trebuie sa fie EXACT acelasi socket (la, laptop-uri sunt o tona de socket-uri exotice de gen eu am Asus cu i7 generatia 4 si socket-ul e 947 care NU exista pe desktop-uri
3. trebuie ca procesorul sa se poata scoate, adica sa nu fie lipit de placa de baza, iar daca e iti trebuie un aparat care costa DE USTURA (10mii euroz), asa ca si la service o sa iti ia bani de o sa doara
4. presupun ca ai i3 si d'aia vrei sa faci upgrade, i3 consuma cel mai putin si se incinge cel mai putin, asa ca daca pui i5 alimentarea si racirea sa nu mai faca fata

nu stiu daca te-am convins... eu am facut o singura data upgrade la procesorul unui laptop, si l-am adus de la 1. 6GHz la 2. 2GHz... restul era identic (laptop-ul din care am luat proc, cu laptop-ul in care am pus proc)

| Gaby405 explică (pentru Bizon95):

Multumesc frumos!

| Bizon95 a răspuns (pentru Gaby405):

Cu placere!