| Shtefhy a întrebat:

Hei TPU.
Am un laptop mai vechi care de acum vreo 3 luni îmi dădea cu eroare de la placa video. Acesta are placa integrata din câte am înțeles. Laptopul este Lenovo B590. Îmi puteți spune dacă o pot înlocui sau rezolva problema? Mulțumesc anticipat
Ps: nu stiu daca çategoria este buna happy

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Https://youtu.be/1CSZy5W46fM
Te învață cum sa intri pe site de la Lenovo si la drivere alegi " video".
Poate îți lipsește si altele si le descarci acum (in devine manager sunt marcate cu semnu exclamării alea ce lipsesc sau au probleme)
Când instalezi drivere sa nu ai si alte programe deschise că de se blochează poți sa ai mari probleme.
Sa nu instalezi drivere pe calculatorul tău ce sunt făcute pentru alte modele (adică ai grija sa nu scrii seria greșit in site la Lenovo)
Mai caută pe Youtube
-Lenovo B590
-install graphic card drivers on Lenovo B590
-"Intel" sau "nVIDIA" (ca habar nu am ce ai tu in laptop) drivers on Lenovo B590

8 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Daca a fost corect diagnosticata problema ca fiind una hardware si de la placa video, atunci poti scapa de problema inlocuind procesorul (la acest model placa video se afla in procesor).

Cum ai ajuns la concluzia ca problema este una hardware si de la placa video?

P.S.: categoria este bunawinking

| NGheorghe a răspuns:

La foarte putine laptop-uri sa poate schimba placa video. Problema se rezolva dacă reinstalezi driverele...dar asta nu-i treabă ușoară deoarece laptopul ăla vine cu mai multe versiuni de placi video si de la Intel si de la nVidia.
(Teoria cu "placa video in procesor" e o gogoașă)

| Shtefhy explică (pentru NGheorghe):

Asa și cum rezolv dacă nu știu treaba cu driverele?

| Shtefhy explică (pentru NGheorghe):

Mulțumesc mult o sa incerc

| Shtefhy explică (pentru NGheorghe):

Meh când îmi aprind laptopul îți scriu exact ce scrie acolo pe notificare

| Shtefhy explică (pentru NGheorghe):

Dar de curând mi-a apărut ceva cu Java update. Ar trebui să-l updatez? Adică e vreo solutie ca să o rezolv asa? Știu ca am mai făcut un update la ceva după ce s-a stricat dar nu a mers. Mulțumesc oricum

| NGheorghe a răspuns (pentru Shtefhy):

Asta ajuta sa ruleaze mai bine doar programele( si jocurile) bazate pe Java (cam in general cele ce au multe figuri geometrice). Eu nu știu ce ai in calculator.

| Shtefhy explică (pentru NGheorghe):

Am roblox instalat și LOL și discord, cam atat am instalat eu în el. Are win 7 dacă te ajuta

| NGheorghe a răspuns (pentru Shtefhy):

Https://youtu.be/1CSZy5W46fM
Te învață cum sa intri pe site de la Lenovo si la drivere alegi " video".
Poate îți lipsește si altele si le descarci acum (in devine manager sunt marcate cu semnu exclamării alea ce lipsesc sau au probleme)
Când instalezi drivere sa nu ai si alte programe deschise că de se blochează poți sa ai mari probleme.
Sa nu instalezi drivere pe calculatorul tău ce sunt făcute pentru alte modele (adică ai grija sa nu scrii seria greșit in site la Lenovo)
Mai caută pe Youtube
-Lenovo B590
-install graphic card drivers on Lenovo B590
-"Intel" sau "nVIDIA" (ca habar nu am ce ai tu in laptop) drivers on Lenovo B590