| flavius2k17 a întrebat:

Hei TPU, am un sd de windows si cand il bag in laptop nu imi apare sa fac ceva, dar cand e laptopul bun si il bag zice ca sa instalez windows. Ce sa fac sa imi apara sa pot instala si cand e stricat?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Cd-ul trebuie recunoscut si accesat de sistem inainte sa intre in Windows.
Asta presupune niste modificari in Bios, despre care trebuie sa ai cunostinte.
Mai bine apelezi la persoane care se pricep, pentru ca lucrurile sa iasa bine.

| flavius2k17 explică (pentru dannyel86):

Pai el a facut un update si s-a stricat si bagam cd-ul si el nu reactiona isi vedea de treaba cu vechiul windows

| dannyel86 a răspuns (pentru flavius2k17):

Asta poate inseamna 2 lucruri: fie discul cu Windows pe care vrei sa-l folosesti nu e bootabil, fie in Bios nu e setat ca discul sa fie recunoscut cu prioritate (repet: e nevoie de cunostinte pentru asta, nu poti umbla la intamplare).
Daca poti accesa vechiul Windows, poti readuce sistemul de operare la o data anterioara update-ului facut si care a generat erori. Ce fel de Windows e acum pe laptopul tau?

| flavius2k17 explică (pentru dannyel86):

Pai cand windowsul e pornit gen vad desktopu bag cd-u si merge doar cand nu mai porneste nu stiu sa fac sa recunoasca cs-u am windows 10 pro si un specialist mi-a dat cd-ul

| dannyel86 a răspuns (pentru flavius2k17):

Daca stii cand s-a facut update, vei putea sa redai sistemului configuratia avuta anterior.
Vezi sectiunea "Restore from a system restore point" de pe link.
Daca nu te descurci, roaga un cunoscator IT sa te ajute.
https://support.microsoft.com/en-us/help/12415/windows-10-recovery-options

| flavius2k17 explică (pentru dannyel86):

Nu vreau sa te stresez daca crezi ca vb degeaba nu mai raspunde terog ca nu vreau sa te incomodez. Windowsul e cu cheie pirat si de acea cand se face update trebuie sa instalez altul caci update-ul vede ca e pirat si sterge cheia

6 răspunsuri:
| nelyjoly a răspuns:

Daca vrei sa inveti cum se instaleaza corect windows uitate aici; https://m.youtube.com/watch?v=YCTeLIFG3Xo