| bogdan324 a întrebat:

Incerc sa instalez windows 2000 de pe un cd pe un laptop mai vechi,dar pe laptop-ul vechi am windows xp, si cand bag cd-ul imi zice ca nu pot instala windows 2000 pentru ca am un windows mai nou, cum pot face sa instalez windows 2000? pentru ca pe xp imi merge greu

6 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Bootezi,adica atunci cand se deschide laptopul dai F12...te descuri mai incolo cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai n-ai cum sa upgradezi la un sistem de operare mai vechi. Trebuie sa dai restart si sa inveti sa stabilesti ordinea de BOOT din BIOS. Trebuie ca PC-ul sa boot-eze de pe CD inainte de pornirea Windows. Astfel vei instala pe curat acest Windows formatand(stergand datele) partitia cu Windows-ul curent. Cauta pe net, documenteaza-te despre asta. Nu-ti ia mai mult de 10-15 minute.

| Gabitzu246 a răspuns:

Incearca cu 2 HDD bagi unu de pe alt PC cu windowx Xp formatezi partitia din celalalt HDD iar dupa scoti HDD dai restart apesi f8 sau f12. Mult noroc FUNDA?

| sNoWbloW a răspuns:

Dai restart la pc iar apoi baga cd-ul, dupa ce l-ai pus apasa f10, f11 sau f12 depinde de model dupa care incepe sa booteze iar de aici mai incolo urmeaza pasii astia http://www.youtube.com/watch?v=ZsDZfv_xF-Y

| DyddyShORRR a răspuns:

In primul rand cauta pe net hiren`s bot, cu acel program vei putea formata hardurile. Dupa ce ai formatat hardurile (:C / big grin sau ce ai tu) bagi cd-ul cu Windows 2000 si iti va merge 100% sa il instalezi! Acuma nu iti v-a da voie sa il instalezi deoarece ai deja Windows XP pe el intalat. Succes!

| RaduGsm23 a răspuns:

Trebe setat cum zice si ' Anonim '
Toata treaba asta trebuie facuta din bios, si intri in setarii la Boot si acolo sa setezi la cd-dvd sau cum e scris la tine unitatea de citire dupa ce ai setat dai save si exit
Dupa care bagi cd cu windows sau daca il ai in el poti apasa repetat pe f12 pana iti apare ca iti ia windowsul