| unvmakksn a întrebat:

Hei TPU

Avansarea aparatelor electrice, procesoarelor... depind toate de avansul microtehnologiei nu?

Daca este asa atunci acest avans thnologic se va opri odata cu avansul microtehnologic nu?

pana la urma exista limite nu? de exemplu nu putem construi un procesor mai mic decat o celula!

Vreau raspunsuri serioase si nu am nevoie de hateri deoarece am pus o intrebare! nu ma prea pricep la chestiile astea si sunt curios!

1 răspuns:
| StefanKogut a răspuns:

Ba sigur ca putem construi un proc mai mic decat o celula, un nanoprocesor, deocamdata tehnologia e la nivel de studiu dar nicidecum atat de inabordabila pe cat ai putea crede. Problema, de la anumite dimensiuni in jos, nu consta in marime, ci in faptul ca nu se mai aplica aceleasi legi fizice. Daca ar fi sa ne gandim la o limita de jos aceasta ar fi, luand in cosiderare stadiul de azi al tehnologiei, dimensiunile atomului de siliciu. Siliciul sta este baza tranzistorilor si deci, logic ar fi sa nu putem construi ceva ce e mai mic decat dimensiunile propriilor componente, dar sunt convins ca se vor gasi solutii.