| mrxmihaix a întrebat:

Hei TPU
cand imi fac un test de viteza la internet imi zice am am viteza de 6 mb/s si cand descarc ceva imi apare ca e de 600kb/s...ce sa fac sa-mi creasca viteza?
funda!

6 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

6 Mbps = 0, 75 MBps aproximativ 768 KBps deci e normal. viteza la internet se masoara in biti pe secunda (nu bytes pe secunda, 1 byte = 8 biti)

| 0x11111051 a răspuns:

Ceea ce a zis "al3xander" este corect. Viteza la internet se masoara in biti pe secunda. Iar browserul descarca in bytes.

| kteichd a răspuns:

Aia de 6mb e viteza cu care umbli pe net ce ti se afiseaza in fata(viteza de incarcare a paginilor pe net) aia de 600kb e viteza cu care descarci.

| ITvladutu a răspuns:

99% din siteuri au limita de viteza la downloadare, nu conteaza ce site. Nu poti sa o faci sa creasca. Daca faci ceva, s-ar putea sa nu mai ai de loc. Oricum, eu sincer nu cred ca se poate sa faci viteza de downloadare/uploadare mai mare.

P.S. ai putea sa incerci astea 2 in care eu am incredere:

http://www.youtube.com/watch?v=0uE9fuVmuDg

http://www.youtube.com/watch?v=UcWkeysV-ko

| bogddan4you a răspuns:

Depinde depe ce servar sau sait descarci uite exemplu eu descarc un fisier depe filehost si merge cu 400 kb incearca sa descarci depe alt sait sau posibil casa ai tu ceva in cal un program care sa afecteze viteza la cal asa ca te astept id mess anonim4you44 si iti explic.

| MarioRadulescu a răspuns:

E corect, speedtest.net masoara in megaByte iar browserul in megabiti care sunt de 8 ori mai putini. deci e acelasi lucru.
nu ai ce face (decat sa platesti mai mult la cei de la care ai net).