| DeadTheKid a întrebat:

Cum pot rezolva eroare Blue Screen pe windows 7 ultimate 32 de bit ...Simplu si gratis...

Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ce scrie în acel blue screen aia e cheia.Acel cod(de exemplu 0006cx) e cheia.în funcție de acel cod îti pot spune dacă e ceva din soft, sau hardware; hardware ce componenta are probleme, etc.
De asemenea da©a ai de gând să instalezi Windows 7 pe un hardware de Xp(de exemplu) ai șanse să deie blue screen(adică un procesor single core, și 1 Gb ram), dar mai poate da blue screen și dacă Windows-ul nu e bun sau contrafăcut.Cauzele îs multiple, cheia e la acel cod ce ți-l dă. Succes

| DeadTheKid explică (pentru DeyCj):

Asa arata eroarea:
Problem signature
Problem Event Name: BlueScreen
OS Version: 6.1.7600.2.0.0.256.1
Locale ID: 1048

Extra information about the problem
BCCode: 116
BCP1: 86C64008
BCP2: 937316D2
BCP3: 00000000
BCP4: 00000002
OS Version: 6_1_7600
Service Pack: 0_0
Product: 256_1
Bucket ID: 0x116_TdrBCR:2_Tdr:2_IMAGE_nvlddmkm.sys
Server information: a0ecc065-08c4-4ea3-bddf-bde7faef61b4

| DeyCj a răspuns (pentru DeadTheKid):

Din câte văd eu aici se pare că semnătura digitală a sistemului nu e validă. Probabil ai încercat să tratezi Windows 7 ca pe Xp și anume să îl instalezi cu serial sau loadere.Astea îs prostii; La Windows 7 nu ai nevoie nici de serial pentru a-l folosi 120 de zile în trial, perioadă ce se poate extinde la un an dacă setezi rearm pe skip rearm=1 din registru.100% legal.Succes
Problema te se p[oate rezolva reinstalând sistemul cu unul original.Vezi pe www.softpedia.com ca îl găsești acolo.E Kitul original, făcut cadou chiar de Microsoft cu ocazia sărbătoririi centenarului acestei firme ce deține și administrează acest site și forum, firmă ce este parteneră Microsoft, deci nu se ocupă cu warrens-uri, soft contrafăcut sau pyrateri de soft.Succes

| jabiilord a răspuns:

Blue screen-ul nu este o chestie generala. Este o eroare daca de ceva care face problem in sistem gen un virus scris prost, un driver care intra in conflict cu nucleul windows-ul...etc
Pentru a vedea ce iti da blue screen sau macar mesajul de la blue screen dai restart la calculator si apesi F8 pana ajungi la meniul de safe mode, safe mode with network connections... si mergi pe disable automatic restart
Dupa ce intri asa ai sa vezi mesajul de eroare si eventual fisierul care iti face probleme. Daca nu exista vreun fisier atunci ai sa ai o eroare gen 0X000003b... pe care o poti cauta pe google si vezi daca exista vreo rezolvare.
Pentru alte lucruri interesante despre calculatoare viziteaza si: http://www.tutorialepc.ro

| teodorteoteo a răspuns:

Problema este ca trebuie sa I'll reformatezi