| wefweeeewf a întrebat:

Hei TPU, cum si de unde pot sa invat compatibilitatea intre componentele hardware ale unui pc? De ce depinde ca doua componente sa fie compatibile? De exemplu placa video cu placa de baza sau procesorul. E vorba doar de sloturi si mufe? Sau e mai complexa treaba?

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

"fizic vorbind" trebuie sa ti se potriveasca "mufele" exact cum spui. Tehnic, trebuie ca procesorul sa fie suportat de placa de baza, apoi o sa vezi ce tip de rami suporta, sa-i vada si procesorul, la fel, placa video o sa fie pciexpress (agp nu prea mai gasesti), compatibila sigur o sa fie, dar depinde ce si cum ai; apoi iti trebuie memorii hdd/ssd, la fel, sa ti se potriveasca mufele, sau daca ai un ssd m.2 sa aiba placa de baza m2, apoi o sursa sa aiba cabluri pentru fiecare, 4-6-8 pin, 20 pin pentru placa de baza, alte mufe sata pentru alimentarea altor componente, molex si tot asa, cele pentru placa video etc. Sunt multe informatii pe internet. Dupa...o carcasa sa-ti incapa toate; te uiti la lungimea placii video, a coolerului... daca mai vorbim si de wire management; plus sunt alte criterii gen frecventa ramilor, cat de buna e placa video in comparatie cu procesorul pentru ideea de "bottleneck", si multe multe altele.

| bogdan324 a răspuns:

Pentru ca un procesor si o placa de baza sa se potriveasca trebuie ca ambele sa aiba acelasi socket
Placa video are slot pci-e, mai toate placile de baza din zilele astea au slot-ul asta asa ca poti pune absolut orice placa video vrei atata timp cat te tine sursa(insa daca ai un procesor slab vei limita placa video)
Ram-ul trebuie sa fie acelasi tip de DDR ca al placii de baza, adica ram ddr3 pe placa de baza cu ddr3, ddr4 cu placa de baza cu ddr4.
In mare parte da, e vorba de sloturi si mufe, e ca un fel de lego.

| alexboss2020 a răspuns:

Te uiti ce suporta placa de baza si de acolo iti dai seama ce componente sunt compatibile. Daca in specificatiile placii de baza scrie suppport ddr3 atunci trebuie sa iti achizionezi memorie ram tip ddr3, daca socket-ul placii de baza este AM4 atunci trebuie sa iti achizitionezi un procesor care suporta acest socket.Te uiti si ce iesiri are placa de baza(de aici poti afla de sursa se potriveste cu placa de baza). Este foarte simplu.