| Sldushsh a întrebat:

Hei TPU, daca imi schimb viteza procesorului din BIOS (overclock) trebuie sa ii schimb si voltajul sau se schimba automat? Si daca da, care este un voltaj al procesorului in care acesta este in siguranta? Folosesc i5 10600k.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu merita sa faci overclock!
Doar suprasoliciti procesorul, care se va incalzi mult mai tare.
La functionare abia vei simti diferenta de 5-10% viteza.

| NLS a răspuns:

Viteza procesorului, mai bine spus, frecventa marita, e obtinuta prin cresterea frecventei de ceas (Base Clock, sau BCLCK) si a factorului de multiplicare (multiplicator).
Pentru a mari frecventa de ceas, trebuie sa ii dai mai mult curent procesorului, si implicit mai mult voltaj.

La OC manual, trebuie sa setezi tu voltajul, frecventa, si multiplicatorul. Iar marirea voltajului trebuie facuta in trepte foarte mici, apoi executi teste de stabilitate cu Prime95, IntelBurnTest, CineBench, sau orice alt program pentru stress-test.
Cand iei ecran albastru sau freeze, modifici voltajul la valoarea pe care ai avut-o anterior.

Procesoarele au si un mod de OC Auto (Turbo Boost), si acesta e de regula activat in mod standard pe majoritatea procesoarelor moderne.
In acest caz, voltajul creste si scade singur, in functie de incarcarea procesorului, modificand prin cresterea lui, frecventa.
! Modul Auto (Turbo Boost) trebuie dezactivat daca doresti sa te apuci de OC manual.

Ce racire folosesti?

Cu racirea stock, nu o sa reusesti nimic, procesorul acela ori se va arde (daca esti mai ghinionist sau foarte insistent),
ori cel mai probabil va opri calculatorul, dupa ce intra in thermal throttle.

Nu am OC-at nici un 10600K pana acum, pentru ca nu folosesc Intel, dar acest procesor, daca ai racirea potrivita (Noctua D15 sau o racire calitativa pe apa, preferabil custom), duce fara probleme 1.39-1.40V si va trage din priza aproximativ 190-200W pentru acest lucru.

Repet:
doar daca ai racirea potrivita pentru acest scop,
o placa de baza cu chipset de top, destinata Overclock-ului, cu racire buna pe VRM, etaj de alimentare solid construit, etc,
si doar daca stii foarte bine ce faci, altfel... nu o sa ai decat:
- nevoie de un procesor nou.

PS: ce spune Bula e doar VAG valabil in zilele noastre.
Procesoarele cu K in coada nu se poate spune ca le suprasoliciti, sunt construite special pentru a li se putea mari frecventa. MULT, in functie de cat de bine reusesti sa le racesti.

Si obtii semnificativ mai mult decat 10%, daca ai racire buna.

Ce spune el era insa perfect adevarat si recomandat, pentru Pentium 4, si e valabil si pentru generatiile urmatoare entry level de Celeron si Pentium, si pentru orice procesor Intel ce NU are K in denumire.

PS2: daca ai placa H410M, aceasta nu suporta OC, fiind un chipset entry-level, ieftin, cu dotari de baza.
Pur si simplu, ori iti arzi procesorul, ori se va opri sistemul dupa cateva secunde.

| Kren a răspuns:

De regulă se schimbă automat, lasă totul pe default. Ai timp după să ți le setezi cum vrei