| justroro a întrebat:

Hei tpu.De ceva vreme leptopul meu face figuri cand ma uit la filme/seriale sau chiar clipuri de pe youtube mai lungi de 6-7 minute.Adica merge bine cateva minute si dupa incepe sa mearga sacadat.Stiti cumva ce are si cum as putea sa rezolv problema?happydau funda.multumesc!

11 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

DEscarca coretemp
http://www.softpedia.com/progDownload/Core-Temp-Download-74793.html
instalezi. si cand te uiti pe youtube, uita-te la ce temperatura are procesorul. Si spui aici, ca sa vedem daca de aici e problema.

| justroro explică (pentru sltlp):

Si de unde stiu la ce temperatura e procesorul, ca nu ma pricep?laughing)

| Loewee a răspuns (pentru justroro):

Cu programul care ti l-a recomandat mai sus. Il deschizi si trebuie. sa fie acolo Temperatura...

| Osirius a răspuns (pentru justroro):

Cel mai probabil ai coolerul ticsit cu praf si ti se incinge procesorul prea tare.
Descarca Core Temp sau Speedfan si daca temperatura atinge +50 de grade, atunci e timpul sa te duci cu el la deprafuire + schimbat pasta termoconductoare.

| sltlp a răspuns (pentru justroro):

Pai ti-am dat un link. Acolo ai un program, il instalezi, si programul ala iti spune in timp real temperatura procesorului.

| saidkique a răspuns:

Salut Roxi. Pot fi diferite probleme dar cea mai simpla este asta: incearca sa il pornesti, vizualizeaza un film in calitate HD(intra pe youtube si cauta ceva mai lung si selcteaza HD 720p. Si daca se blocheaza atinge usor tastatura si spatiul gol de langa touchpad. Daca este fierbinte, asta e problema. Daca nu, inseamna ca trebuie reinstalate driverele placii video. Acestea sunt ca un translator intre informatia video din laptop si ecranul tau. Incearca sa apelezi la un prieten(baiat desigur) care se pricepe sau la o ruda. Daca nu ai incredere in ei, nu il lasa pe mana lor, ar putea face starea mai rea. Daca nu poti rezolva problema, da-mi un mesaj privat aici pe TPU si te ajut eu. Daca nu ai incredere in mine, du-l la un service IT. Te va costa in jur de 20 de lei.

| justroro explică (pentru saidkique):

Pai cred ca problema ar fi ca se incinge foarte repede.Nu pot sa fac ceva acasa pentru chestia asta? happy

| justroro explică (pentru saidkique):

Nu iti pot trimite mesaje, eu fiind membru junior.Imi poti lasa un id de mess in privat si sa vorbim maine seara(pana atunci nu o sa mai am acces la internet)? Multumesc mult de ajutor!

| justroro explică (pentru saidkique):

Te-am adaugat. Daca ai timp si crezi ca ma poti ajuta in vreun fel te rog sa-mi dai accept happy

| trisha88 a răspuns:

Si mie mi se intampla destul de des cand ma uit la un clip pe you tube se opreste si tot trebuie sa misc mouse-ul ca sa mearga mai departe. Cred ca poate fi o problema la conexiunea cu internetul.

| Dragomir_Andrey_1988 a răspuns:

Mixorati de la hd pe mai mic