| anonim_4396 a întrebat:

În urmă cu 1 lună mi-am scăpat telefonul pe jos și s-a spart destul de rău, însă asta nu-i afectează funcționalitatea. Cum îmi pot da seama dacă s-a spart și display-ul sau doar ecranul LCD (sticla)? Eu una cred că e doar sticla aia pentru că telefonul funcționează perfect și în zonele în care este spart! Menționez faptul că am un Huawei p10 lite 2017. În partea de jos, nu pe ecran este lovit destul de rău, ba mai bine spus ciobit și cu bucățele lipsă! Întreb asta deoarece vreau să văd la ce costuri să mă aștept în funcție de gravitatea situației, să știu dacă îl schimb sau nu în funcție de preț! Dau fundă celui care mă ajută și cu un link de la un GSM sau magazin, cu ecrane și display-uri pentru modelul meu de telefon!

Răspuns Câştigător
| IMihaitza a răspuns:

Pai in primul rand ca panoul este IPS FULL HD... nu LCD. Daca e spart doar geamul se vad crapaturi, dar daca display-ul e afectat apar pete necrede, cel mai frecvent o sa iti apara niste linii colorate, depinde cat e de rau... Deci daca display-ul e spart nu mai poti folosi device-ul sper ca te-am lamurit

| Mimiiii a răspuns (pentru IMihaitza):

Mersi mult! Nu sunt pete sau linii pe ecran, doar se văd crăpături. Dacă știi cumva, cât costă să-mi schimb geamul?

| IMihaitza a răspuns (pentru Mimiiii):

Nu ai pentru ce, doar pentru asta este TPU. Din pacate la telefoanele mai noi (incepa d din 2014), nu poti schimba geamul, trebuie schimbat si display-ul, acesta costand 200 lei, cel mai probabil va cista 250 (50 lei fiind manopera, celui care il schimba ). Sper ca te-am ajutat