| Fallen4Angels a întrebat:

Hei TPU intrebarea mea este :ce trebuie sa am ca sa instalez windows Vista?Adica cati rami imi trebuie sau ce fel de procesor ar trebui sa am ...

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Salutare! Uite aici cerintele pentru DIFERITE versiuni de Vista http://support.microsoft.com/kb/919183/ro Totusi eu te-as sfatui, daca nu ai destule resurse pentru Win7 atunci sa folosesti XP, iar daca ai destule, atunci de ce sa te incurci cu Vista? Oricum e alegerea ta. Succes!

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Recomand așa: 3 Gb ram.procesor dual core cu un cache destul de mărișor, placă video de minim 512 MB dedicată și un HDD de 30 GB.Sau de ce nu încerci vista vinalizat, adică Windows 7, va rula mult mai bine pe aceeași configurație descrisă anterior deoarece 7 le consumă aproape la jumate de resurse decât vista plus că toate jocurile vor rula cum trebuie nu ca pe vista.Succes.

| AleXzpm a răspuns:

2gb de ram 1, 6 GH dual core cel putin!

| Attack619 a răspuns:

Dacă doriți să executați Windows Vista pe computer, iată de ce aveți nevoie:

Procesor de 1 gigahertz (GHz) pe 32 de biți (x86) sau pe 64 de biți (x64)

1 gigaoctet (GO) de memorie de sistem (512 megaocteți (MO) pentru Home Basic)

Unitate de hard disk de 40 GO cu cel puțin 15 GO de spațiu disponibil (20 GO pentru Home Basic)

Suport pentru grafică DirectX 9 cu WDDM și 128 MO de memorie grafică (32 MO pentru Home Basic)

Unitate DVD-ROM

Ieșire audio

Acces Internet (poate fi tarifat)

asta am gasit eu pe windows.microsoft.com. sper ca ti-am fost de foloswinking

| LVLD a răspuns:

Nervi si rabdare. Ah, cate memorie? 2 GB cel putin daca vrei sa-l si utilizezi. Daca vrei doar sa-l admiri atunci iti ajung si 512 MB.
Iar procesorul sa fie neaparat multi-core... minim dual core. Orice procesor single core e slab pentru Vista.