| TeDrq a întrebat:

am si eu o intrebare :

Am:
-512 rami DDR
-Procesor AMD(Athlon) Mmx, 3D Now, ~ 1, 8ghz
-Bios : Phoenix - Award Bios v6
-Display mode 32bit
-Nividia Riva Tnt2 Model 64 Pro
-Aprox Total Memory : 32mb (nu stiu ce inseamna eu am 100gb partitii si tot ce trebuie )
-Dac Type : Itegrated Ramdac

Si intrebarea este :
Am windows last xp (sp3) si merge destul de bine dar in cateva luni trebuie sa il instalez si vreau sa imi pun windows vista home basic este bun? adica imi va merge bine?
Am incercat si Ubuntu da este varza (parerea mea )

Si a doua intrebare :
Ce windows mi-ati recomanda?

10 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Ramai la xp, ai calculatorul prea slab pentru vista(e mai mult pentru procesoare cu mai multe nuclee)

| TeDrq explică (pentru Zangetsu):

Vista home basic! daca nu esti in cauza nu mai da raspunsuri big grin big grin (uitete la cerintele minime si optime su dupa comenteaza) (cerintele minime : 300mb rami si optime 512 -600rami )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows xp lasa-l asa ca vista e praf

| TeDrq explică (pentru anonim_4396):

Da, dar eu vreau as mi-l schimb cu orice pret ce windows mi-ai recomanda? (in afara de windows xp! )

| stefichim a răspuns:

Inceara windows 7!

| TeDrq explică (pentru stefichim):

Taci si tu straight face windows7 straight face laughing ma te-ai uitat la cerinte la windows 7 minim 2 gb ram laughing))))))))) taci si du-te du-te!

| stefichim a răspuns (pentru stefichim):

Ma scuzi. nu am vazut cat ram ai. si daca esti asa de destept pentru ce ai mai intrebat?

| Duta_Mihai_1998 a răspuns:

Nu instala windows vista...deoarece e naspa.
daca ai ceva in plus...o camera(ceva de genu)n-o sa-ti mearga driverele
Dupa mine este bun windows xp professional

| TeDrq explică (pentru Duta_Mihai_1998):

Da, dar eu vreau as mi-l schimb cu orice pret ce windows mi-ai recomanda? (in afara de windows xp! )

| anonim_4396 a răspuns (pentru TeDrq):

Windows 7 dar nu prea cred ca suporta tema aero la procesorul tau de 1.8 ghz si de asemenea iti trebuie minimum 1 gb ram