| ccnv a întrebat:

Momentan am un procesor pe 32 biti si mi-am cumparat unul pe 64 biti. Intrebarea mea este: ar trebui sa instalez Windows 64bits inainte sau dupa ce imi instalez procesorul? Mersi!

8 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Windows dupa instalarea procesorului.

| Jipa95 a răspuns:

Oi fi cumparat tu procesorul, dar ai minimum 4gb de ram in pc? Degeaba pui win 7 x64 daca nu ai minimum 4gb memorie ram.

| BloodAndBon3 a răspuns (pentru Jipa95):

Cine te-a informat pe tine asa de bine ca trebuie minimum 4 gb? Eu am 2 gb ram, procesor 64 bit si totusi windows 7 pe 64 bit happy

Acum sa revenim, cum au spus si cei de mai sus, dupa ce pui procesorul.

| Jipa95 a răspuns (pentru BloodAndBon3):

Pai si de ce pana mea mai pui procesor pe x64 si windows x64 cu 2gb ram, windows-ul pe x64 mananca mai multe resurse decat cel pe x32 nu isi are rostul sa pui x64 pe 2gb ram prietene,

| BloodAndBon3 a răspuns (pentru Jipa95):

laughing Si din nou 'domnul informatie'. Cu toate ca mananca mai multe resurse, cu procesorul ala destul de slab (AMD Sempron LE2100) se misca la perfectie pc-ul, atat pe jocuri cat si pe net/programe in general. Resursele sunt destule, chiar prea destule... si apropo, nu mananca asa de mult. Aveam inainte windows XP 32 bit (clean) pe acelasi pc, iar fie ca ma crezi, fie ca nu... se misca mult mai greu ca si windows 7 64 Bit.

| valentin75 a răspuns:

Salut! La orice schimbare de procesor de instaleaza sistemul de operare. Daca ai scos procesorul din soclu si l-ai schimbat acel windows nu mai este functional. Ca atare, trebuie sa-ti salvezi datele inainte de inlocuirea procesorului; e obligatoriu sa reinstalezi. Chiar daca procesorul merge in 32/64 biti. Atentie, driverele de la 32 de biti nu se potrivesc la 64 de biti, trebuiesc cautate alte drivere.

| vali20vali20vali20 a răspuns:

Windows pe 64 de biti functioneaza pe computere cu minimum 2 GB de RAM, nu iti trebuie neaparat 4 G asa cum a spus Jipa95. Iar Windowsul pe 64 de biti este recomandat sa il instalezi dupa ce schimbi procesorul.

| snoopdoggftwiz a răspuns:

Dupa ce instalezi procesorul happy, cum vrei sa-ti ruleze windowsul pe 64, daca tu ai inca pe 32. Funda? happy