| eminem100 a întrebat:

Mi-am achizitionat de curand un HTC Explorer si am o mica problema cu el. Majoritatea aplicatiilor pe care le downloadez de pe market, mi se instaleaza pe telefon.Cand intru in gestionare aplicatii exista un buton pe care scrie " mutare pe cardul SD" dar nu merge sa apas pe ea.
Primele aplicatii pe care le-am downloadat, le-am putut muta pe card sd cu ajutorul acelui buton dar acum nu merge sa mai apas pe el. Credeti ca exista o limita? Nu prea cred chestia asta. Pana la urma as vrea sa stiu daca stiti cum mi-as putea muta aplicatiile pe card deoarece mai am 11 mb pe tel si nu prea mai pot instala aplicatii. Multumesc. Dau funa

Răspuns Câştigător
| supermdmario a răspuns:

In android market, sau magazin play(e acelasi)exista o aplicatie care se numeste link2sd(mai e si app2sd), dar le poti folosi numai daca ai telefonul rootat.aici ai un tutorial despre cum se rooteaza telefonul tau.(ma simt obligat sa iti spun sa ai grija, ca este un procedeu periculos, poti stica telefonul daca nu executi intocmai pasii.NU UITA! cel mai impotrant lucru este sa faci un back up al sistemului de operare, astfel incit, daca ceva merge rau, sa poti sa iti resetezi tlf. la conditiile de fabrica.in andriud market gasesti aplicatii care fac acest lucru si una dinte ele este titanium back up. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1415223
dupa ce ai rootat telefonul va trebui sa faci o partitie ext 2, 3 sau 4 pe cardul de memorie.videotutorial despre cum se face acest lucru :http://www.videotutorial.ro/? p=6681
pe urma instalezi root explorer din market.si gata.
ps:avind in vedere ca telefonul tau are defectul de a avea o memorie interna, mica, eu zic ca se merita sa-l rootezi.si nu uita:prima data back up! sper ca te-am ajutat.