| GPA a întrebat:

Nu-mi pot muta aplicatiile care se instaleaza in memoria interna, pe cardul sd (San Disk pro 32g). Cand incerc sa mut aplicatia, nu-mi apare butonul "Muta pe cardul SD".

Daca incerc sa fortez acest proces, de instalare a aplicatiilor fortate pe cardul SD, optiunea este blocata...

Am citit despre acest aspect, si unele telefoane ce primesc update la 7.0 nu permit formatarea cardurilor SD ca memorie interna pentru mutarea aplicatiilor eventual. Dar, nu exista o solutie? Sa conectez telf. in laptop si sa creez o partitie virtuala (50/50)? Sa deblochez optiunea de mutare pe card? Stiu ca exista in telefon, doar ca este "hidden"...

Cum ma chinuie cei de la Huawei... : https://m.imgur.com/a/f4vh7tO

Totusi, mi se pare o prostie sa creezi o comanda iar ea sa nu fie accesibila.

Daca cunoasteti experti in domeniu, eventual tehnicieni software pentru (Android), va rog sa-mi lasati un mail.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu știu cum stau lucrurile la tine, dar unele aplicații sunt făcute de producători ca să nu poată fi mutate/instalate pe card (ex: hărți), pentru că la scoaterea și introducerea din nou a cardului pot apărea erori.
Poate exista vreun site "Android Romania" unde există developeri, programatori care îți pot explica mai bine.

| Evolution a răspuns:

Salut, in ziua de azi telefoanele au o memorie interna destul de mare (32gb, 64gb s-a.m.d). Sincer nu vad de ce ai vrea sa te complici atat pentru a muta aplicatiile pe card...asta era moda cand era Android 2.3.6 la telefoanele mai vechi care aveau 256 mb sau ceva de genul laughing
Atunci imi amintesc ca ma chinuiam cu diferite tutoriale de pe xda-developers sa fac ceea ce incerci tu sa faci acum, puneam tot felul de softuri (cyanogenmod) pe telefon. Aveam un galaxy gio dupa mi-am luat Samsung s2 si a fost OZN laughing
Revenind, de obicei cardurile microsd si-au piedut avantajul in acest scop. De obicei acolo se stocheaza poze, filmari, muzica, documente etc...
Nu stiu de ce vrei sa te complici, dar iti recomand sa nu faci vreo prostie big grin risti sa il strici.
Daca stii engleza la minimum, iti recomand sa intrii pe xda-developers forum si sa postezi la ei (pentru modelul tau de telefon) si ei te vor ajuta. Ocupandu-se cu asa ceva. Cred ca acolo gasesti si tutoriale sa faci ceea ce vrei tu sa faci.
Succes!

| GPA explică (pentru Evolution):

Multumesc, dar am rezolvat cu consola ADB si debug. Am facut partitia cardului sa lucreze cu memoria rom(interna din telefon). Mi-am adus aminte de cursuri laughing

| Angheluta_Andrei_Alessandro_1980 a răspuns:

Aceasta problema difera de la aplicatie la aplicatie