| Fnnyn a întrebat:

Am o mare problema pentru care dau funda. Am o tableta Allview Alldro 4gb. Tableta are numai 200mb memorie interna, asta inseamna ca daca instalez aplicatii de 10 mb, as putea instala doar 20. Cam putin pentru o tableta, fie ea ieftina. Caut o solutie sa pot instala sau muta aplicatiile pe cardul intern. Nu vad rostul a 4 gb pe card intern cu posibilitatea de a introduce card extern de 32 gb doar pentru fisiere media.
Aplicatiile din Google play ca "App to SD" nu functioneaza pe tablete, si nici nu merge daca apas pe "Muta pe card sd", imi da eroare.
Tableta ruleaza Android 2.3 Gingerbread.

9 răspunsuri:
| radu75 a răspuns:

Cum sa ai doar 200 mb? si numele tabletei spune ca ai o memorie interna de 4gb. iar aplicatiile pe care nle descarci din google play iti incap pe memoria interna doar daca o incarci cu aplicatii s ar misca mai greu dar crezi ca tu vei baga vreo 1000 de aplicatii si jocuri? cam atat ar trebui sa ti faca memoria interna full. mai gandeste-te

| Fnnyn explică (pentru radu75):

Oricum, acei mb, nu sunt ramii. Ma avertizeaza ca raman fara spatiu si nu ma lasa sa mai instalez.

| radu75 a răspuns:

Sistemul de operare ocupa cam 2gb din totalul ala de 4gb. nu pot sa mi dau seama care e problema la tine

| PotatoMustDie a răspuns:

Aplicatiile pot sa nu ruleze din cauza versiunii android. Poti sa ii facu un update.

In legatura cu problema ta, aceu 200MB sunt ramii disponibili.

| Fnnyn explică (pentru PotatoMustDie):

Nu stiu cum sa trec pe android Honeycomb, dar nici nu cred ca suporta. Oricum, acei mb, nu sunt ramii. Ma avertizeaza ca raman fara spatiu si nu ma lasa sa mai instalez.

| PotatoMustDie a răspuns (pentru Fnnyn):

Dar ce ai pus pe tableta aia? O tableta are spatiu de cel putin 4GB.

| Fnnyn explică (pentru PotatoMustDie):

Tableta e primita de la cineva care nu o ma foloseste. Este Allview, deci iti dai seama. Clar, nu pot instala aplicatii pe partitia denumita sdcard. In orice caz, tableta este asa de "buna", incat din motive necunoscute nici nu se mai conecteaza la internet.

| PaulJaRule a răspuns:

Am patit si eu cu o tableta Odys Loox dar in fine...aia 200 de mb sunt rami disponibili pentru aplicatii (banuiesc ca tableta are 512 rami, din care restul sunt ocupati de aplicatiile preinstaleate si de android) si din cei 4 gb ai avea cam 2 (cel putin atat m-a lasat tableta mea de ''4 gb'')

| Fnnyn explică (pentru PaulJaRule):

Oricum, acei mb, nu sunt ramii. Ma avertizeaza ca raman fara spatiu si nu ma lasa sa mai instalez. Tableta are 200 si un pic de mb RAM