| Jem65 a întrebat:

Mi-am schimbat astazi pasta termoconductoare de la placa video si a inceput sa scoata un anumit zgomot procesorul grafic, pentru ca de acolo vine sunetul (cred), coil whine se numeste pe engleza, nu stiu pe romana cum se traduce.
Eu cred ca este de la pasta, ori nu faciliteaza caldura asa cum o facea cea veche, ori vibratiile nu le absoarbe la fel de bine cum o facea pasta cea veche ca era cam tare, cea noua fiind mai moale.
Nu stiu, voi ce ziceti? Sa fie de la pasta sau am stricat eu ceva?
De stricat nu cred pentru ca nu am observat nicio scadere in performanta.
Am uitat sa mentionez ca acel sunet apare doar in jocuri!

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Wow, reusesti sa spui inexactitate dupa inexactitate
1. VERIFICA ce spui... asta: https://www.youtube.com/watch?v=ZT6PzY8bT1Q NU e din ventilator
2. omul nu a spus nimic de nici un ulei
3. "Pasta termoconductoare se pune într-un pc numai între procesor și coolerul acestuia (adică ventilator)."
ffs... pasta termoconductoare se pune pe ORICE radiator care face contact termic cu un cip, asa ca se pune pe GPU, pe cipsetul placii de baza si daca e mai rasarit uneori si pe south bridge, chiar pe memorii (cu toate ca daca nu are alt sistem de prindere, pasta termoconductoare e si lipici)

@Jem65 da, e posibil ce spui tu insa pasta veche e normal sa fie mai tare pentru ca se usuca in timp, eu as demonta sistemul din nou si as incerca sa indoi in contra sistemul de prindere, in felul asta va face o priza mai puternica

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Acolo era nevoie doar de o singură picătură mică de ulei de mecanisme fine pe axul ventilatorului (sau ventilatoarelor dacă placa video are 2 sau 3 din acestea).
Ventilatoarele plăcii video produc zgomotul, și ele se învârt mai tare atunci când sunt solicitate cel mai mult -adica in jocuri.
În altă parte în afară de ax-ul ventilatoarelor nu se pune nicăieri ulei pe placa video. Deci nu trebuie pastă termoconductoare pe placa video.
Pasta termoconductoare se pune într-un pc numai între procesor și coolerul acestuia (adică ventilator).

| Jem65 explică (pentru anonimg):

Nu e de la ventilatoare!
Am testat asta, intrasem intr-un joc si oprisem de tot ventilatoarele, si nu era de acolo!

| Jem65 explică (pentru Zuzu1991):

Am sa incerc sa mai strang putin suruburile de la sistemul de prindere!

| anonimg a răspuns (pentru Jem65):

Eu știu că singurul zgomot pe care îl produce o placă video dedicată ar fi din pricina ventilatoarelor.
Iar dacă ai oprit ventilatoarele acesteia și tot mai face zgomot, atunci zgomotul trebuie să fie produs de un alt ventilator din pc. Uneori ni se pare că un sunet vine dintr-o parte, dar el poate să fie din altă parte (la fel ca scârțâitul unei balamale de ușă).
În locul tău aș face un test cu o placă video fără ventilatoare. Oricum, la un service ți-ar spune și ar rezolva problema.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonimg):

Wow, reusesti sa spui inexactitate dupa inexactitate
1. VERIFICA ce spui... asta: https://www.youtube.com/watch?v=ZT6PzY8bT1Q NU e din ventilator
2. omul nu a spus nimic de nici un ulei
3. "Pasta termoconductoare se pune într-un pc numai între procesor și coolerul acestuia (adică ventilator)."
ffs... pasta termoconductoare se pune pe ORICE radiator care face contact termic cu un cip, asa ca se pune pe GPU, pe cipsetul placii de baza si daca e mai rasarit uneori si pe south bridge, chiar pe memorii (cu toate ca daca nu are alt sistem de prindere, pasta termoconductoare e si lipici)

@Jem65 da, e posibil ce spui tu insa pasta veche e normal sa fie mai tare pentru ca se usuca in timp, eu as demonta sistemul din nou si as incerca sa indoi in contra sistemul de prindere, in felul asta va face o priza mai puternica