| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU!
Nu prea stiu cum sta treaba cu aparatele astea foto, dar de la un timp ma framanta gandul sa achizitionez unul. Toata lumea cu Nikon, ba cu Canon, ba cu Olympus, BenQ etc.
Daca puteti sa ma lamuriti si pe mine care sunt exact diferentele dintre un aparat foto D-SLR si unul compact ar fi excelent. Nu predici gen " ala e pentru profesionisti" alea, alea, fiindca oricum nu sunt profesionista, aparatele respective sunt peste 2500 de lei plus obiectivele alea enorme.
Am vazut de curand in emisiunea zona IT un aparat BenQ GH700 daca spun bine, care era si la un pret accesibil de 800 de lei, 16 MP, care are caracteristicile unui Nikon.
O intrebare: dupa voi care este mai bun? Nikon, Canon, Olympus sau BenQ ( din experienta, nu ce zice pe internet ). Si sa fie si la un pret pana in 1300 lei laughing.
Stiu ca poate pun intrebari aiurea, dar nu m-a lamurit nimeni pana acum si nu vreau sa cunpar unul asa si apoi sa nu stiu sa umblu pe el, sa nu stiu ce face. Repet, nici nu se pune problema celor profesionale, cu preturi exorbitante, dar sa fie bune, macar 16MP, bateriile sa tina un pic mai mult, intr-un cuvant sa fie BUN, nu profesional...
Sper ca ati avut rabdare sa cititi asta pana la capat si sper ca puteti sa imi dati si mie niste raspunsuri ca sa ma pot lamuri, fara sa ma criticati sau sa vorbiti in necunostinta de cauza.
Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| BoboDafuq a răspuns:

Hmm Canon si Nikon sunt cele mai bune. Eu am un Canon EOS 7D si un Nikon D7000. Pot sa spun ca sunt geniale. 1300 lei? cam putin.Mai bine strangi bani pentru un Nikon D3100 ^^

| Roxanne22 a răspuns (pentru BoboDafuq):

M-am convins. Spre fericirea mea, am primit de curand un Nikon D5100 blushing

| BoboDafuq a răspuns (pentru Roxanne22):

Sa-l stapanesti sanatoasa. :3

| Roxanne22 a răspuns (pentru BoboDafuq):

Multumesc frumosbatting eyelashes

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu am Benq si sunt multumita de el

| alinpatrascu a răspuns:

Sunt de acord cu Bobo. Canon si Nikon rules. Eu as merge pe Nikon.

Vrei detalii despre aparate foto mergi pe http://www.aparatefotoprofesionale.com