| Laurentiujr a întrebat:

Hei TPU, o întrebare: mi-am pus un sistem, iar tv-ul se află între el. Știți cumva dacă se poate magnetiza tv-ul? Este un LED 4K. Și dacă da cum îmi pot da seama?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Asta se întâmplă la ecranele cu tub catodic (CRT)unde chiar există un câmp electrostatic puternic la nivelul tubului catodic care poate interfera cu sistemul tău audio.

La LCD-ul, Led-uri și ecranele moderne nu există riscul de magnetizare și de pierderea proprietăților ecranului. Pe lângă asta, sistemele audio moderne sunt izolate magnetic.
Prin urmare, poți să amplasezi oricum dorești tu sistemul audio sau televizorul.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu se magnetizeaza nimic, numai televizoarele cu tub aveau aceasta problemă magnetizarea tubului si se puteau demagnetiza cu alt magnet sau daca Ptc ul televizorului care asigura demagnetizarea functiona corect, televizoarele actuale nu au tub si nu se vor magnetiza, deci stai linistit totul este ok.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu se magnetizeaza, acum aceste lucruri au devenit mituri. Nu mai sunt televizoarele care erau odata. Poti sa il tii linistit acolo.

Seara faina!

| anonimg a răspuns:

Daca se magnetizeaza nu stiu. Stiu ca daca se va intampla acest lucru se vor schimba/distorsiona/amesteca culorile, mai ales in partea cea mai apropiata de boxe(magneti). Va reveni la normal dupa indepartarea boxelor. Sau asa ar trebui; pentru ca asa am patit eu in trecut cu un Panasonic quintrix.