| DDCC a întrebat:

Am o întrebare și aș vrea să fie tratată în serios, nu să se certe userii între ei.
Dacă Dumnezeu și Diavolul nu există atunci ce e cu chestia cu vândutul sufletului diavolului?
Pe clasa a 12a țineam legătura cu un băiat pe net care mi-a zis că a făcut nu știu ce ritual, mi-a zis de siteul ăsta http://bucurialuisatan.com/ și odată la telefon mi-a zis că a văzut nu știu ce creatură după ritualul său. El nu se împăca cu taică-su, iubea pe cineva care nu-l iubea iar după faza cu ritualul mi-a zis că lucrurile s-au îmbunătățit. L-am auzit odată la telefon zicând "Nu, pleacă, pleacă!" și se auzea un sunet cam ciudat, ca și cum s-ar magnetiza ceva.

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Poate are halucinatii baiatul.

| RAY a răspuns:

Satanisti cred in dumnezeu si in satana, desi care e problema?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

De fapt, majoritatea satanistilor nu cred nici in Dumnezeu, nici in Satana. Satanistii care considera ca Satan este o fiinta reala sunt minoritari in randul satanistilor.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

In fine sunt satanisti da nu cred in satana sau dumnezeu asta e cool

| anonimg a răspuns:

Exista si Dumnezeu si Satana.
Dumnezeu ne ocroteste de cel rau; dar si asa, El este limitat in ocrotire din pricina vointei noastre peste care nu poate trece. Daca noi ne ducem de buna voie pe terenul vrajmasului, atunci Dumnezeu nu mai poate face nimic pentru noi. Asa se intampla si cu demonizatii despre care citim si in Noul Testament. Din prcina practicilor -a legaturii cu cel rau-, acesta ne ia stapanire impreuna cu ingeri lui. Fiind fiinte superioare omului, omul nu ma poate face nimic. Aceste fiinte rele (ingerii rai) sunt dezorganizate. Si cand sunt invitate in viata omului, atunci viata acestuia va deveni un haos, si omul va dori sa moara mai degraba decat sa traiasca. Ei stie cum sa ademeneasca omul si sa-l prinda in cursa lor ca sa-l poata lua in stapanire. Ei gasesc placere in a face rau. In schimbul unei vieti mai bune (sanatate, castig material/financiar, ori succes intr-un domeniu sau in altul) ei amagesc pe oameni. Dar oamenii nu stiu ca prin acesta ei pierd ocrotirea divina, pierd mantuirea pe care Dumnezeu le-a oferit-o cu pretul vietii Sale, si de asemenea vor pierde si libertatea. caci vrajmasul isi va face simtita prezenta mereu. In felul acesta omul isi vinde sufletul (adica viata). Si o face fie in joaca, fie in serios, fie de curiozitate.
In felul acesta vrajmasul pretinde inaintea lui Dumnezeu ca omul respectiv (chiar daca a fost creat de Dumnezeu) este al lui datorita alegerii omului. Si ce mai poate Dumnezeu in cazul acesta? Nimic. Rareori mai exista un suflet prins in capcana care sa strige catre Dumnezeu. Asa s-a intamplat cu demonizatul pe care Mantuitorul l-a salvat de legiunea* de ingeri care il luase in stapanire. http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/luca/8/28/#28

*Legiunea este formata din 4 mii-6 mii de indivizi.

| SG1995 a răspuns:

Satanism, da, asta e, iar JoS e chiar cea mai cretina forma de satanism.

| oprescudorin11 a răspuns:

Dar Dumnezeu EXISTA! Si Raul exista.Asta ne este si mai palpabil.
Dar cred ca 'satanismul' este o revolta copilareasca, impotriva 'normelor morale' exagerate de unii din parinti! Acei parinti nu respecta ei insisi MORALA si-si asupresc copii, in numele unui dumnezeu care nu-L reprezinta deloc pe cel real. Nu mai dezvolt! Mai mediteaza ( sau roaga-te!) si vei afla ADEVARUL!

| xerxes1 a răspuns:

Dumnezeul biblic este un impostor, iar conceptul de Satan asa cum a ajuns la noi a fost inventat de crestini.
La evrei este o functie la noi a devenit nume propriu.
Satanistii practic cred in cai verzi pe pereti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xerxes1):

Te înșeli. Satan nu are nicio legătură cu creștinismul sau cu evreii. Satan este un Zeu păgân venerat în toată lumea înainte să se bage evreii pe fir. Una este să zici de "diavolul" creștin care este o invenție a evreilor și alta este să zici de Satan.
Doar ca un exemplu, Shiva, Zeul Hindușilor, este tot Satan. Hinduismul, la origini, a fost o religie păgână care îl venera pe Satan și care presupunea practicarea magiei și a meditației.
http://www.kundaliniyoga.org/lesson_15
Nu știu eu câte tradiții păgâne s-au mai păstrat dată fiind influența nefastă a creștinismului.

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crestinii au bagat in aceeasi oala pe Satan, diavolul si Lucifer.
Evreii au alt concept despre Satan fata de cel al crestinilor.Cat despre hinduism as fi mai precaut cu anumite afirmatii.
Iti recomand sa citesti Mahabharata si ai sa te lamuresti mai bine despre ce si cum.Eu am citit-o acum multi ani.

| xerxes1 a răspuns:

Dumnezeul biblic este un impostor, iar conceptul de Satan asa cum a ajuns la noi a fost inventat de crestini.
La evrei este o functie la noi a devenit nume propriu.
Satanistii practic cred in cai verzi pe pereti.
Si prietenul tau poate vorbea cu cainele sau cu prietenul sau invizibil.Un psihiatru si un tratament ar putea sa-l ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există "vânzarea sufletului către diavol".
Diavolul este o invenție creștină iar când tu crezi că îți vinzi sufletul "diavolului" de fapt să zicem că nu faci altceva decât să venerezi același zeu pe care îl venerează și creștinii. Doar de sataniștii moderni am auzit că-și vând sufletul diavolului iar dacă ei nici măcar nu cred în Satan clar nu fac decât să-l venereze tot pe Yehova.