| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU! Am o problema cu un stick. Daca vreau sa pun pe el ceva referat/prezentare in Word/Power-Point imi apare sub forma unui scrap. Aveti idee cum pot sa scap de aceasta problema?

8 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Poti fi mai explicita? Posteaza un print screen cu forma in care iti apare! Da click dreapta pe referat/prezentare si ->Proprietati ->aici spune-mi in ce format este.

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Nu stiu cum sa postez aici un print screen (p.s il stiu face, dar nu stiu cum sa il pun aici)

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

REPET: da click dreapta pe referat/prezentare si ->Proprietati ->aici spune-mi in ce format este.

CUM FACI UN PRINT SCREEN? Te duci la pagina respectiva si apesi tasta PrtScr sau Print sau End (dreapta sus)apoi deschizi Paint si dai ''Lipire''(sau Ctrl + V ) ->o sa-ti apara pagina acolo->dupa care o salvezi in format jpg sau png. Daca ai windows 7 mai ai si varianta unui mic program care il ai deja preinstalat ->SNIPPINGTOOL (il cauti in START). Acum pentru a obtine si un link pentru pagina respectiva incarci acea poza aici http://imgur.com/ si dupa incarcare iti va rezulta cateva linkuri (tu il copiezi pe al doilea din stanga sus -> Direct Link (email & IM)) si il postezi unde vrei tu (daca vrei sa arati poza cuiva ii trimiti acel link)

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Asa imi apare pe stick: https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/......4676_n.jpg

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti apare sub forma de arhiva 7zip, care e problema? Important este sa le poti deschide! Cum vrei sa-ti apara?
...si pana la urma tot nu stiu despre ce fisiere e vorba! In ce format sunt? Ai sters ce era mai important! Terminatia fisierelor.

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Problema este ca sunt virusi pe stick, si habar nu am de unde, iar daca incerc sa introduc un proiect\referat nu il mai pot deschide.Si forma aceea de "arhiva 7zip" nu o pot sterge. De ce?

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite cum faci! Conecteaza stickul al un port usb si apoi da click dreapta pe el si ->FORMAT. Dupa formatare il folosesti cum vrei.

Ps: o sa pierzi datele de pe el prin formatare.