| joaxenul a întrebat:

Heii TPU. Vreau sa conectez o statie Pioneer A-209R la un calculator cu unitate Davio. In spatele unitatii am trei mufe pentru boxe. Am incercat sa conectez printr-un cablu cu 3 iesiri la fiecare capat ( rosu galben alb) dar nu merge. Aveti idee cum sa fac?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Placa de sunet din calculator are 3 mufe Jack de 3, 5mm. Cea colorata cu verde este iesirea de sunet.
Cumperi un cablu audio pe un capat cu mufa Jack de 3, 5mm, iar pe capatul celalalt cu 2 mufe RCA (rosu si alb), care le conectezi la intrarea statiei, la culorile potrivite (una din perechile Phone, Tuner, CD sau Line, la care se aude mai bine).

2 răspunsuri:
| joaxenul explică:

Mersii mult! Iti dau funda. As mai avea o întrebare, mi s-a spus că boxele pentru ea sunt de 8 ohmi si daca as conecta de 4 să o țin la jumătate ca le arde. E adevărat sau pot folosi oricare din ele?

| Bula a răspuns (pentru joaxenul):

Daca impedanta este jumatate, atunci curentul va fi dublu prin bobina difuzorului, care poate sa arda.
Poti folosi 4 boxe identice de 4 ohmi, cate doua inseriate pe fiecare canal. Dar atentie la polaritate!