| CentyLox a întrebat:

Hello, am o mica problema de ceva vreme cu PC-ul meu. Este vorba de microstuttering.
Pana acum am schimbat, rami, sursa, placa video, placa de baza, stocarea cu componente noi, windows reinstalat cu toate driverele la zi
Este vorba de un sistem cu 16 GB ram la 3200 mhz, ryzen 5 3400g, o placa de baza b450 si un rx 7600
Micro stuttering am mereu cand intru in orice joc, uneori sistemul alege sa isi dea shutdown la primul boot-ul fix cand se incarca windows-ul.
Ce as putea face nu stiu ce sa mai fac, sa schimb procesorul? Nu as mai vrea sa investesc atat in el, as vrea sa gasesc o rezolvare.

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai omis fix ce era cel mai important. SURSA! Plus ce zice colegul Tornado.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns:

Fa sxetari sa nusi mai dea nimic laughing aia tu alegi, sa se faca update automat, sa te intrebe pe tine, sa downloadeze el asa singur cand i se scoala, sau doar sai dai tu cand vrei tu si etc.

Toate astea se fac din setari, alegi tu sa faci tu update, sau sa facio tu download, ori pui toate off si nu mai te scoate afara, nu se mai inchide, ai rezolvat problema.

| anonimg a răspuns:

E bătaie de cap pentru că sunt multe de verificat.
Nu știm ce sursă și ce Windows ai.
1. Dacă placa de baza e MSI, posibil să se ardă un slot de RAM (e normal la MSI).
2. Dezinstalează antivirus dacă ai, și orice program care îți mănâncă resurse inutile la pornirea windows-ului. Verifică toate programele care îți pornesc odată cu windows-ul și debifează tot ce nu este windows.
3. Dacă înregistrezi jocurile, nu o mai face ca să vezi cum se comportă pc-ul după aceea.
Restartează pc-ul după orice setare.

| Frank51 a răspuns:

Eu înainte să schimb componentele aș fi testat fiecare componentă în alt PC. Nu știu ce cauzează problema fără să văd live situația.

Răspuns utilizator avertizat