Întrebare recomandată | LittleEndian a întrebat:

Hello! Puteti careva sa-mi recomandati pentru Ubuntu un client yahoo messenger, care sa imi ceara username si parola de fiecare data cand il pornesc? Am incercat Empathy si Pidgin, astea imi retin username-ul... vreau sa pot introduce datele la fel ca si in yahoo mess pe windows. (Funda)

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Pe amândouă se poate.Recomand pigdin-ul, că e mai apropiat de yahoo messenger(cu minusurule de rigoare)n sau dacă vrei încearcă Kopette, dar la ambele trebuie setat să nu îți salveze user-ul și parola.Linux nu e Wingozu lu gates.Aici treaba stă altfel, nu ca la wingoz unde poți opoera ca ciobanu cibernetic numa cu next, next; Aici trebuie să știi un pic în domeniu, și să gândești ce și cum.Deci de multe ori se întâmplă să te apuci să cuți singur ce și cum se setează. Succes

| LittleEndian explică (pentru DeyCj):

Stiu cum sta treaba cu ubuntu, cu terminalul si toate alea big grin am si eu cat de cat ceva experienta in domeniu :p dar ma interesa chestia asta pentru ca pana acum foloseam doar un cont, pe care il retinea si n-aveam treaba cu logarea. Acum folosesc mai multe conturi si nu vreau sa ma loghez pe toate deodata big grin mersi pentru raspunswinking

| DeyCj a răspuns (pentru LittleEndian):

Păi la pidgin poți dezactiva unul sau mai mulkte conturi de la conturi sau apăsând ctrl+a.Acolo ai opțiunea de dezactivare cont.De asemenea dacă vei edita conturile poți seta să nu îțî țină minte parola, ceea ce ar echivala(oarecum) cu setarea din yahoo messenger.Nu recomand giache, pe lângă faptul că e o combinație între mIRC și dc, nu prea se comportă bine pe kernelul 3, va da cresh-uri la greu.Mai bine koppette, că deși are minusul cănu îți arată și aliasurile la contacte, numai adresele de mail, are suport pentru camera web și pentru yahoo.Succes

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe Linux, cel mai bun client YM este Gyachi, fiindca e similar ca functii: chat audio-video si text, bineinteles, emoticoane similare cu YM. Daca vrei sa nu-ti salvezi parola debifezi optiunea de retinere a parolei.

http://askubuntu.com/questions/205739/how-to-install-gyachi-on-ubuntu-12-10

| Assu53 a răspuns:

Baga windows ca ubuntu e praf... acum depinde pentru ce il folosesti happy