| Floris295729394748 a întrebat:

HELP.......am doua calculatoare, unul mai vechi din 2005 si altul mai nou din 2020, la cel vechi am un geforce gt 710 si am vrut sa ii fac upgrade, cumparand o placa video de pe olx, un gtx 750 ti.pun placa video in calculator si nu imi da imagine,incerc si la calculatorul nou si acolo imi da, m-am gandit ca poate e voltajul si am montat la cel vechi placa video de pe cel nou, un gtx 1660 super si spre surprinderea mea functioneaza,acum nu stiu ce sa fac cu placa cumparata de pe olx,nu merge la calculatorul vechi dar merge la cel nou, asta inseamna ca functioneaza, ce fac?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E evident, innoiește-ți și placa aia de bază veche

| VoidEternal a răspuns:

Vinde placa video mai departe. Probabil nu e compatibilă cu pc-ul tău deși e cam bizar.

| DaniTIRB a răspuns:

GT 710 din 2005 nu se poate, presupun ca te referi la 2015 laughing)
E un fenomen ciudat, nu am cum sa imi dau seama doar cu informatiile pe care le-ai spus tu dar ma gandesc ca probabil are cumva legatura (scuze de cacofonie) cu curentul pe care il da sursa. Incearca sa faci urmatoarele lucruri:
1. Schimba sursele intre ele
2. Instaleaza driverul de GTX 750-TI pe pc-ul vechi cu ajutorul placii tale video din pc-ul nou.
3.Instaleaza o noua versiune de bios.
4. Schimba placa de baza cu alta la pc-ul vechi.