| GriZZly21 a întrebat:

Salut, mi-am cumparat o placa video nVIDIA geforce gtx 1660 super, am montat-o, merge perfect, singura problema fiind ca nu am sunet si nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| popescuhertz a răspuns:

Există câteva lucruri pe care le poți încerca pentru a rezolva problema:

Verifică dacă cablul de sunet este conectat corect la placa ta de sunet și la sistemul de difuzoare sau căștile tale.

Asigură-te că driverele pentru placa ta de sunet sunt instalate corect și sunt cele mai recente disponibile. Poți descărca driverele de pe site-ul producătorului placii tale de sunet sau de pe site-ul NVIDIA.

Verifică setările de sunet din sistemul tău de operare. Asigură-te că placa ta de sunet este setată ca dispozitivul principal pentru redare și că volumul este setat la un nivel adecvat.

Încearcă să resetezi BIOS-ul sistemului tău. Acest lucru poate rezolva problemele de compatibilitate care ar putea apărea între placa ta de sunet și placa video.

Dacă toate aceste lucruri nu rezolvă problema, poți încerca să verifici dacă există erori sau probleme cunoscute cu placa ta de sunet sau cu placa video pe forumuri sau site-uri de suport. De asemenea, poți contacta producătorul placii tale de sunet sau NVIDIA pentru a vedea dacă pot oferi asistență suplimentară.

| GriZZly21 explică (pentru popescuhertz):

Am facut cumva si acum merge sunetul de sistem, jocuri etc cu exceptia browser ului si habar n am cum e posibil

5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Schimba din setarile de la audio sigur e pe sunetul de pe placa video.

| GriZZly21 explică (pentru aditimus):

Am incercat si nu a mers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Ai instalat ultimul driver de la nVIDIA?
2. probabil s-a mutat sunetul pe driverul nVIDIA, in dreapta jos la bara, la sunet, apare speakers? daca nu, schimba-l pe speakers.

| GriZZly21 explică (pentru anonim_4396):

Era instalat driver u de la placa video, si am vazut ca o instalat placa video un driver de sunet, am cautat pe net si scria ca să încerc să l șterg, l am șters dar tot nu aud nimic... in panel ul de la audio apare cum ca sunetul merge dar in prin căști nu iese nimic