| Andreea930 a întrebat:

Help! Aseară s-a oprit televizorul (este model vechi) și avea un miros de ars, și l-am dus la reparat și mi l-a reparat era și laptopul în priză dar a mers laptopul. Laptopul se numește Packard Bell, îl am de 4 ani. Aseară a mers și acum l-am aprins și se aprinde doar ledul de alimentare atât. Ce să îi fac? Trebuie dus la reparat?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Incearca urmatoarea metoda pentru laptop: decuplezi alimentarea lui, apoi scoti bateria laptopuli, apoi tii apasat pe butonul power circa 1 minut. Dupa aceea pui bateria inapoi si cuplezi laptopul la priza... apesi butonul power, daca nici acum nu se afiseaza nimic pe ecran este posibil sa fie printre altele nevoie de raball/reflow pentru ca placa video s-a deslipit de pe placa de baza.In cazul acesta trebuie sa mergi cu el la service, dar atentie doar pentru REBALL, nu recomand Reflow pentru ca se va deslipi inapoi la scurt timp, reflow ar trebui sa dispara din tehnica unor serviceuri care o fac din lejeritate desi stiu ca nu da randament si clientul ajunge sa plateasca aiurea inca o data reball cand o putea face din prima.

8 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Verifica si priza/prelungitorul. Poate sunt defecte si ar fi pacat sa se arda iar.

| Andreeush a răspuns:

Du-te cu laptopul la un service.

| Panamax a răspuns:

Cam ciudata coincidenta.
Tine apasat butonul de pornit al laptopului 10 sec si vezi ce zice.

| Andreea930 explică (pentru Panamax):

Și a revenit! Mulțumesc, dar am scos bateria de la el. Pentru că nu este bună și poate exploda!

| Andreea930 explică (pentru Panamax):

Tot nu pornește

| Simpatic a răspuns (pentru Andreea930):

Daca bateria este pe terminate iti va aparea un mesaj de atentionare in care iti spune ca bateria laptopului numai incarca!
Reball este procedeul prin care la aparat special de tip BGA se lipesc circutele dezlipite, in speta cipul placii de video (GPU) pe placa de baza.
Daca asta este problema ta...

| Andreea930 explică (pentru Simpatic):

Păi se aprinde doar ledul de alimentare nu și ecranul, bateria numai este bună de mult timp. De aceea nu o mai țin în laptop, și stau cu firul în el! Mi au spus niște băieți că nu mai este bună bateria și poate exploda! Trebuie să îi cumpăr alta nouă. O să îl duc la service dar îmi este că o să îmi zică că este model vechi și că nu se mai repară!