| Danigaming46 a întrebat:

Help! calculatorul asta iar face probleme, se blochează la ecranul cu f8 del etc sau blinking cursor(random când restarted) 1 data a pornit mai mult a dat bsod kernel security check failure și cam atât, cum pot face, nu vreau sa umblu la componente,

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pe pagina cu "moartea albastra" scrie sursa problemei, doar trebuie citita. happy
Daca in BSOD apare referire la acelasi problema la doua sau mai multe ocazii consecutive, atunci trebuie umblat la /schimbat acel component.

Daca sunt indicatii diferite, referitoare la componenta software, atunci trebuie facuta o revenire a sistemului la o data anterioara, cand calculatorul inca a functionat bine SAU acel soft trebuie dezinstalat (si reinstalat).
Daca indicatiile se refera la componenta hardware, atunci trebuie testat acel component.

BSOD indica eroare de calcul ireparabil si apare, de regula, din cauza unor drivere /programe nou instalate (software) sau din cauza hardware (memorie RAM sau alt component (cu contact) defect, supraincalzire procesor, tensiune de alimentare gresit, frecventa de lucru prea mare etc.

2 răspunsuri:
| AlleXuSS a răspuns:

Salut cea mai sigura cale e sa intri in safe mode sa-i dai un system restore si/sau daca continua sa-ti faca problema cel mai bine reinstalezi windowsul. asigura-te sa ai hdd-ul setat bine in bios

| Danigaming46 explică (pentru AlleXuSS):

Nu merge nimic, se blocheaza