| deeeeeeeeeeeeeeeeeeea a întrebat:

Help me!
Buna TPU! Vreau sa fac un video(e pentru un proiect la scoala) si vreau sa stiu cum pot pune o persoana din video pe o poza(Ex: fundal cu o anumita priveliste). Acea persoana sa fie *mutata* cu totul. Adica vreau sa fie ceva perfect.
Intelege cineva ce vreau? sad :*
Dau fundita :*

1 răspuns:
| BogdanSVPetc a răspuns:

PersoanaToate operatiunile le poti face din photoshop,(cs6).Muti videoul,selectezi cadrul cheie, cel mai bun,de unde vrei sa extragi persoana,apoi o bagi in editare directa, sau dupa salvare(pentru diguranta si comoditate),este un buton grafic cu un efect pe bara din stanga,care arata in mod inplicid ca o potcoava(magnet), dai drag and troll pe el si alegi decuparea mai unghiulara, decupaezi, ti se va magnetiza automat, si dai pe efectul reffline edge din bara de sus. Apropo toate aceste operatiuni le executibdupa ce ai deschis fundalul, si ai fixat imaginea cu persoana pe el.Ca sa vezi mai bine selectezi din rubrica din dreapta imaginea in timpul executarii la 80%(aprx)opacitate.Si apoi dupac ce iti apar optiunile ref.ed., te plimbi prin efectele tip volum, pana iti place.Ti-am scris un tutorial intreg, cam tarziu, dar acum am vazut intrebare. Sper ca te-am ajutat. Funda?