| gwen4u5 a întrebat:

Help.Monitorul meu a inceput sa aiba probleme acum ceva timp, cand a inceput sa se vada totul in verde, dar atunci cand mai umblam putin la firul din spate revenea(doar uneori). Dupa un timp a inceput sa se aprinda pentru o secunda iar apoi sa se inchida, si tot asa.Intr-un final reuseam sa il deschid, insa acum nu.Se aprinde si se tot inchide. Unitatea nu are nimic, deoarece pot vedea desktopul(in acea/acele sec). Stie cineva care ar putea fi cauza?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greenmile00 și dacă are LCD? Ce probleme ar avea tubul în cazul ăsta? Nu toți au PC de pe vremea lui tataie, așa ca tine.
@gwen5 - de vină ar putea fi cablul sau chiar convertorul de semnal din monitor (mai plauzibilă varianta a doua). Încearcă mai întâi cu alt cablu, dacă tot nu merge, du-l la garanție sau în service.

9 răspunsuri:
| ronin33dan a răspuns:

Pai iti dai singurica raspunsul... daca miscam de fir.Pai s-a rupt firul definitiv! Fuga cu el la un service!

| greenmile00 a răspuns:

Ar putea fi cablul de semnal... dar slabe sanse happy cel mai bine e sa te duci cu el intr-un service, si sa vezi daca mai poate fi reparat. Daca e problema cu tubul, atunci mai degraba iti iei unu nou

| Sinedd a răspuns:

Poti sa-ti iei la revedere!
Du-te la un service cu el sa vada ce are, ori ti s-a dus placa video ori...
Motivul pentru care s-a "stricat" monitorul este ca il tii deschis prea mult timp, cred ca este din plasma asa-i?!
De obicei cele cu plasma nu o sa reziste daca tii pc-ul deschis mult timp...asta inseamna ca daca o sa-l duci la service o sa te coste ceva!

| Biank_7620 a răspuns:

Poi asa imi face si mie, adica imi sa vade cateodata verde dar e de la fir cred...big grin Chiama si tu pe cineva care stie despre pc-urii... poate poate sa til repareze big grin

| Alëxąndŕą a răspuns:

Da or ti s-a bulit placa video ori s-a stricat monitorul thinking

| anamaria91 a răspuns:

Cablul. Nu face bine contact. Schimba-l! Daca nici asa nu merge, atunci locul unde bagi cablul in monitor are probleme...

| Sebyzuq a răspuns:

Am intampinat si eu aceea si problema cu ceva tp in urma. e cablul de vina trebuie schimbatwinking...(cablul care face legatura dintre monitor si unitate)

| Catiii a răspuns:

Uita-te in spatele monitorului si fixeaza filerele(si eu am avut o problema de genu asta dar la mine era alb.)

sau daca nu reusesti poti intreba oricand un specialist sau un vanzator de calculatoare.ar trebui sa stie

bafta!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am probleme cu monitorul si mie mi se face imaginea galbena, poate ar trebui sa te uiti mai bine in spatele monitorului si sa fixezi bine acele cabluri sau pur si simplu poti sa intrebi un specialist sau sa iti cumperi un monitor nou, probabil cel vechi este stricat!