| GEORGEgrg a întrebat:

Hey! Am un Cannon PowerShot A470 si face poze cu dungi. Efectiv ies pozele cu niste linii peste ele. Mai ales in lumina puternica, face pozele albe. Ce ar putea avea si cum se poate rezolva? Multumesc.

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Senzorul defect, cel mai probabil!

| GEORGEgrg explică (pentru K0sti):

Cum se poate rezolva?

| K0sti a răspuns (pentru GEORGEgrg):

Nu se poate, din pacate. Trebuie inlocuit. Cauta o reprezentanta Canon, da un telefon si intreaba.

| GEORGEgrg explică (pentru K0sti):

Cam cat m-ar costa sa-l inlocuiesc? Intreb pentru ca daca ma costa mult mai bine imi iau alt aparat...

| K0sti a răspuns (pentru GEORGEgrg):

Repet! Cauta o reprezentanta Canon, da un telefon si intreaba. Eu de unde sa stiu?

| technicseffects a răspuns:

Se rupe banda de legatura de la electromagnetii care comanda diafragma si obturatorul din obiectiv, acea banda flexeaza la fiecare deschidere/inchidere a obiectivului. Daca banda se rupe nu mai actioneaza lamelele de la obturator sau diafragma si aparatul nu poate limita cantitatea de lumina ce intra spre senzor, astfel pozele ies albicioase si cu dungi in lumina. Seara cu blitz ies cat de cat mai bine iar filmarea este impecabilă.
Daca aparatul are aceasta problema si nu altceva il pot repara. Pretul este de 66 lei cu tot cu posta. technics_effects @ yahoo. ca
Este valabil si pentru Canon A410 A420 A430 A450 A460 A470
Un obiectiv nou montat in service nu merita investitia...

| Isabela_Georgiana_Toader_1995 a răspuns (pentru technicseffects):

Buna! Am si eu un Canon A470 si am aceeasi problema.Credeti ca puteti sa mi-l reparati si mie si daca da unde va pot gasi.

| technicseffects a răspuns (pentru Isabela_Georgiana_Toader_1995):

Bună Isabela.
Eu sunt din Bucureşti. Postarea de mai sus este din 2013 :). Pot să îl repar în timpul liber dacă doreşti, dar trebuie achiziţionată banda flexibilă din China de pe site-uri gen "aliexpress. com, alibaba. com, ebay. co. uk, etc." şi ajunge în 29-60 zile (o poţi achizitiona chiar tu).
Trebuie să ştii că sansele de reuşită nu sunt întotdeauna de 100%, dar putem încerca.
Dacă consideri că merită reparat cam asta este procedura:
https://www.youtube.com/watch?v=Jjy6tx1A17Q