| thepurge9005 a întrebat:

Hey,deci eu am un router Vodafone, din acela alb performant care a fost gandit sa imi dea viteza de wi fi de 500 mbps, insa eu ating numai 10. Oare care e problema?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Aia e viteza teoretica. Viteza reala tine de ce viteza ai tu la contract si ce componente ai in pc. Daca vrei viteza buna bagi cablu gigabit intre router si pc.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Urmatoarele frane sunt cablul de legatura cu PC-ul, placa de retea. La WiFi sunt placile de WiFi din telefon sau laptop. Numai cineva care vede te poate ajuta.

| anonimg a răspuns:

Un router nu va ajunge niciodată la viteza lui maximă, chiar dacă va avea obligatoriu și următoarele:
-viteza respectivă oferită de firma de internet
- componente bune de ultimă generație (ex procesor i7, ssd, etc).
Totuși, 10 megabiți este prea puțin. O astfel de viteză mică s-ar găsi pe un smartphone de o generație mai veche.
Dacă greșesc, atunci trebuie să contactezi firma care îți oferă internet și să îi întrebi de ce viteza ta este de de doar 10mbps.

| JicaContra a răspuns:

Lal, bun venit pe pamant!

AM BAGAT 4 GEEEEEEEEEEEEEEEE, YEEEEE

au bagat pe dracu'... "poate" sa mearga la 500mbps, dar mai mult de 23mbps nu am vazut niciodata, everrrrr, pe nici un provider (gigi, Orange, Vodafone)
ori 3g mergea pana la 28mbps

deci, au bagat 4g, se connecteaza la 4g, dar viteza e limitata sub 3g

| Lucian2473 a răspuns:

Routerul a fost gandit sa iti dea cat spui dar Vodafone s-a gandit sa iti dea numai 10. happy Aia e!

| wj a răspuns:

Semnalul de telefonie? 500mbps inseamna 60MB/s in cazuri ideale... Do the math big grin
Good luck!