| flavius2k17 a întrebat:

Hey. Incerc sa instalez windows xp, am intrat intr-un,, phoenix- adwardBios cmos setup utility" si imi zice ca first boot device,, floppy ls120 hdd-o scsi cdrom hdd(1, 2,3) usb-fdd usb-zip usb-cdrom. Eu bootez cu un stick... ce sa fac sau am intrat unde nu trebuie? F2 nu merge

Răspuns Câştigător
| tigru18 a răspuns:

Salut, baga stick-ul in portul USB cu pc-ul stins, dupa il pornesti intri in bios cu F10 sau Del daca zici ca nu merge F2 sau F12 (meniul de bootare) si iti apare stick-ul automat, selectezi USB boot trebuie sa-ti apara automat dar bagi stick-ul cu pc-ul stins si dupa aprinzi pc-ul si intri in bios iar ti-am mai explicat mai sus.BAFTA!
P.S : stick bootabil il faci cu Rufus dai mai jos si vezi ca ai acolo RUFUS 3.5 apesi pe el si te descurci tu dupa ca nu e greu : https://rufus.ie/

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Încearcă una din opțiunile usb-zip, usb-HDD, si dacă nu merge, încearcă apoi și usb-fdd, usb-cdrom...

Dar asigura te ca stick-ul e făcut corect.
Cel mai ușor îl faci cu Rufus.

| 2EXA a răspuns:

Cdrom probabil.
Depinde de biosul tau, la fiecare este diferit.De obicei este ultima varianta.
Mie im spune " Flash usb drive ", ceva in genul acesta.