| kid47 a întrebat:

Salut,am probleme cu bateria de la laptop cred..am un Acer, bateria nu o pot scoate din el, este cu totul.
Deci imi ramane la 75%, nu incarca mai mult si scrie "75% available (plugged in, charging). Este vreo setare ceva si nu stiu eu?

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ar trebui probata in mai multe feluri, ceva gen: https://www.youtube.com/watch?v=T1-AGljy9k8 si/sau cu un multimetru, ce presupune s-o scoti, chiar daca e "non removable" dupa cum spui.

| Ineys a răspuns:

Sa nu fie vreo problema ceva de la Windows ( mai ales daca nu e cu licenta originala ). Problema de la incarcator sau baterie in nici nu caz nu este. Daca era nu incarca deloc, nu doar pana la 75%. Sunt sanse mult mai mari sa fie ceva software. Incearca sa-l incarci cand e oprit si vezi cat s-a incarcat dupa perioada in care banuiesti tu ca ar trece de 75%.

| kid47 explică (pentru Ineys):

Am o problema si cu incarcatul, de la 1 an de cand am cumparat laptopul si anume: pornesc laptopul, mufa trebuie sa fie bagata in laptop iar 'incarcatorul' laptopului trebuie sa-l bag in priza dupa aceea altfel nu mi incarca. Daca incarcatorul este deja in priza si dupa bag mufa nu mi incarca...La fel daca e stins laptopul, nu mi incarca.Cred ca e problema de la acest incarcator sau cum i se spune.

| NExT69 a răspuns:

Acumulatorul se duce in timp chiar daca il folosesti sau nu.
Nici nu prea e bine sa il incarci la maxim decat daca il folosesti. Daca il tii in priza, cauta soft pentru limitarea incarcarii.

Nu are importanta cat indica bateria, important e ca ea sa dea acelasi randament, iar randamentul nu este indicat de procentaj ci de timpul pe care ti-l ofera bateria! Cand ai cumparat laptop-ul, sa zicem ca acumulatorul iti oferea un randament de 3 ore. Daca acum iti ofera acelasi randament, chiar daca iti afiseaza ca nu este incarcat 100%, nu mai are nici o importanta ce iti indica acolo!